Grónsko: Sisimiut a jeho okolie

Domov > Európa > Grónsko
august 2023
Kodaň – Sisimiut – Kangerlussuaq – Kodaň, Air Greenland
isi4u hostel, Sisimiut - 67 eur / 2 osoby / noc
Sisimiut Bed & Breakfast - 67 eur / 2 osoby / noc
Praktické informácie:
Grónsko Grónsko
Nuuk

Hlavné mesto

Dánska koruna (DKK)

Mena používaná v krajine

Grónčina, Dánčina

Úradný jazyk

Typ C Typ C
Typ E Typ E
Typ F Typ F
Typ K Typ K

Využívané typy zásuviek

Sisimiut ležiaci iba tesne za polárnym kruhom, je s jeho takmer 6000 obyvateľmi druhým najväčším mestom v Grónsku. Keďže Sisimiut leží na pobreží, jeho obyvatelia sa živia hlavne rybolovom a následným spracovaním rýb, no nemalá časť sa živí aj prácou v turistickom ruchu. Za krátku návštevu určite stojí aj samostatné mesto s jeho fotogenickými zákutiami, no v okolí nájdete aj mnoho túr, divokú prírodu a môžete zájsť aj na perfektnú rybačku alebo pozorovať veľryby. Poďme sa teda pozrieť, čo všetko môžete v Sisimiute podniknúť.

 

 Výhľad na Sisimiut z vrcholu Palasip Qaqqaa

Výhľad na Sisimiut z vrcholu Palasip Qaqqaa

 

Ako sa dostať do Sisimiutu a ako sa v ňom pohybovať?

Ako v podstate do všetkých grónskych miest, ani do Sisimiutu nevedie žiadna cesta. Dostať sa tam teda viete len letecky alebo loďou.

Loďou sa do Sisimiutu môžete dostať z pobrežných miest so spoločnosťou Arctic Umiaq Line, ktorej plavba začína na juhu v Quaqortoqu a cez hlavné mesto Nuuk pokračuje až do Sisimiutu a potom ďalej na sever do Ilulissatu. Cestovatelia väčšinou zvyknú spájať Sisimiut s návštevou Ilulissatu, kde sa dajú pozorovať ľadové kryhy a práve touto loďou pokračujú zo Sisimiutu na sever. Lístky na loď ako aj prepravný poriadok a všetko ostatné nájdete priamo na stránke spoločnosti. Lístky odporúčame kupovať s predstihom, budete mať na výber z viacerých možností kajút a na poslednú chvíľu počas leta bývajú lode vypredané.

 

Letisko v Sisimiute

Letisko v Sisimiute

 

Letecky sa do Sisimiutu dostanete s leteckou spoločnosťou Air Greenland. Lieta tu hlavne z Kangerlussuaqu, ale tiež aj z hlavného mesta Nuuk a z Aasiaatu. Z Európy sem môžete teda doletieť z Kodane s prestupom v Kangerlussuaqu. Letenky treba kupovať čo najskôr. Z Kodane ceny začínajú na 400 eurách za spiatočnú letenku hneď na začiatku, ako AirGreenland nahodí letový poriadok. Potom ceny stúpajú až cez 1000 eur.

 

Po meste sú aj informačné tabule, podľa ktorých sa dá orientovať

Po meste sú aj informačné tabule, podľa ktorých sa dá orientovať

 

Sisimiut je na grónske pomery veľkým mestom a je aj celkom rozťahaný po okolitých kopčekoch, pohybovať sa v ňom pešo, dá teda zabrať. No aj to je jedna z možností, ktorú my využívame najviac. Okrem toho po Sisimiute chodia aj autobusy a množstvo taxíkov. Autobusy nevyužívame, tak ani nezisťujeme ako vlastne fungujú. Jediná linka, ktorú sme chceli využiť je z letiska, ale zistili sme, že práve na letisko autobus nechodí.Taxíky fungujú ako všade vo svete, buď si nejaký zavoláte alebo naň proste len kývnete na ceste. Treba ale rátať, že ceny nie sú vôbec nízke. My taxík využívame iba raz. Nechávame sa odviesť na začiatok túry na Palasip Qaqqaa. Cena za tieto 3 a pol kilometra je 120 dánskych korún. Cena z letiska do mesta sa pohybuje okolo 140 DKK. V taxíku môžeme platiť v hotovosti ale aj kartou.

 

Vstup do múzea v Sisimiute z veľrybích kostí

Vstup do múzea v Sisimiute z veľrybích kostí

 

Kde sa v Sisimiute ubytovať?

V Sisimiute sa nachádza niekoľko hotelov/hostelov, kde je možné sa ubytovať. Ubytovacích kapacít ale nie je veľmi veľa, a tak hlavne počas leta odporúčam rezervovať ubytovanie v predstihu. My keď pozeráme ubytovanie počas nášho pobytu v Sisimiute, tak už na najbližšie dni nie je nič voľné. Ako všade v Grónsku treba čakať, že ceny ubytovania nie sú lacné. Začínajú teste pod 100 eurami za dvojlôžkovú izbu so zdieľanou kúpeľňou. Hotel Sisimiut a Hotel Soma Sisimiut sú dva hotely, ktoré sa v meste nachádzajú. Tieto patria medzi tie drahšie možnosti. Ak hľadáte niečo lacnejšie, treba skúsiť Easy4u Hostel alebo Sisimiut Bed & Breakfast.

 

Sisimiut Bed & Breakfast

Sisimiut Bed & Breakfast

 

V okolí Sisimiutu sa nachádzajú aj dve chatky, jedna je približne v polke túry na Palasip Qaqqaa, toto je ale maličká chatka, ktorá sa nedá zavrieť, teda na núdzové prespanie môže poslúžiť, ale inak nie je na spanie až tak vhodná.  Druhá chatka sa nachádza kúsok za mestom na začiatku túry k Assaqutaq (ghost village). Táto je už uzavretá a teda dalo by sa tam bez problémov aj prespať. Chatka je ale malá a prázdna, treba si teda zobrať karimatky a spacáky.

 

Malá chatka začiatku túry Assaqutaq Trail

Malá chatka začiatku túry Assaqutaq Trail

 

Samozrejme ako všade v Grónsku aj v okolí Sisimiutu môžete bez problémov kempovať. Asi nebude úplne vhodné, ak si postavíte stan v strede mesta, ale kdekoľvek za mestom to bude úplne v pohode. Oficiálny kemp sa ale v meste nikde nenachádza. My kempujeme na konci zálivu za psím mestečkom. Dá sa tam nájsť niekoľko dobrých miest, no nie je to úplne najlepšie miesto. My sme asi dva kilometre od psieho mestečka a v noci k nám prichádzajú šteňatá, ktoré nie sú priviazané. Síce nám nič nerobia, ale sem tam sa chcú dostať do stanu a chcú sa snami hrať. Dá teda zabrať odohnať ich, aby sme mohli v pokoji spať.

 

Šteňatá nie sú priviazané, a tak prídu až k vám a chcú sa hrať

Šteňatá nie sú priviazané, a tak prídu až k vám a chcú sa hrať

 

Čo všetko v Sisimiute nájdete a kam sa oplatí zájsť?

V Sisimiute ako turista nájdete v podstate všetko, čo by ste mohli potrebovať. Nachádza sa tu niekoľko reštaurácii a kaviarní. My sa zájdeme najesť v centre do Café Sisimiut, čo je v podstate čínska reštaurácia, no za rozumnú cenu tam dostanete veľkú porciu a dá sa tam celkom dobre najesť.

 

Jeden so supermarketov v centre

Jeden so supermarketov v centre

 

V centre mesta sa nachádzajú dva veľké supermarkety, kde viete nakúpiť v podstate všetko potrebné. My si tam kupujeme hlavne pečivo, ovocie, zeleninu. Ďalší supermarket sa nachádza za prístavom. Hneď vedľa supermarketov je aj banka a bankomat, kde si môžete v prípade potreby vybrať dánske peniaze. Neďaleko je športový obchod Sisimiut Outdoor, kde kúpite rôznu športovú výbavu, ale hlavne tu kúpite kartuše – plynové bomby. Plynové bomby my ale nekupujeme, keďže v hosteloch nachádzame niekoľko plných po predchádzajúcich turistoch, tak využívame tie. Hotel Sisimiut tiež ponúka možnosť odložiť/zobrať si plynovú bombu. Stačí vojsť na recepciu a ak máte už nepotrebnú môžete ju tam nechať alebo ak potrebujete, môžete si odtiaľ zadarmo zobrať.

 

Budova banky v centre mesta

Budova banky v centre mesta

 

V meste tiež nájdete policajnú stanicu, čerpaciu stanicu, prístav, nemocnicu, poštu a vlastne všetky potrebné verejné inštitúcie.

 

Kostol na kopčeku v centre Sisimiutu

Kostol na kopčeku v centre Sisimiutu

 

Za návštevu stojí kostol v Sisimiute, ktorý určite neprehliadnete, keď budete mestom čo i len prechádzať. V okolí kostola sa nachádza múzeum, toto sa skladá z viacerých budov a do vnútra sa platí aj vstupné. Zvonka si ale budovy môžete bez problémov pofotiť a prejsť aj bez platenia. V okolí je aj niekoľko obchodíkov so suvenírmi. Zaujímavou je ešte budova Taseralik Culture Center, ktorá sa nachádza na kraji mesta pri jazere. Pozor si ale treba dať na otváracie hodiny. Tie sú pri obchodoch / reštauráciách dosť obmedzené.

 

Múzeum v Sisimiute

Múzeum v Sisimiute

 

Budova Taseralik Culture Center

Budova Taseralik Culture Center

 

V okolí Sisimiutu ešte môžete navštíviť psie mestečko. Nachádza sa tesne za mestom a je tu množstvo grónskych psov, ktoré sa počas zimy využívajú na psie záprahy, no počas leta sú tu. Cez mestečko ide niekoľko ciest a aj niektoré túry tadiaľto prechádzajú. Môžete tam teda bez problémov ísť a psíky si odfotiť. Dospelé psy sú priviazané, teda sa k vám nedostanú, no šteňatá sú na voľno a teda prídu bez problémov k vám a chcú sa hrať.

 

V psom mestečku

V psom mestečku

 

Za psím mestečkom tečie rieka a nachádza sa tam aj jazero. V rieke skúšame chytať ryby, ale nechytáme nič. Potom sa od miestnych dozvedáme, že v tejto rieke ryby nie sú. Časom ich proste miestni vychytali. Popri rieke ide chodník na koniec zálivu a za zálivom sa nachádzajú malé vodopády. Za rybačku ale stojí tento záliv, kde sa nám podarí uloviť niekoľko tresiek. Niektoré majú aj cez 50 centimetrov.

 

V zálive chytáme niekoľko celkom veľkých tresiek

V zálive chytáme niekoľko celkom veľkých tresiek

 

V okolí Sisimiutu je viacero miest, kam sa oplatí ísť na výlet. Napríklad na pozorovanie veľrýb, rybačku, či už na more alebo do riek, do rôznych malých a opustených dediniek. Tu už ale potrebujete ísť loďkou. Jednou z možností je dohodnúť sa napríklad s Janom Banemann zo Sisimiut Private Boat Safari, ktorý vám výlety bez problémov zorganizuje. My sme si s ním tiež zorganizovali pár výletov a boli sme spokojní.

 

Sisimiut je plný farebných domčekov

Sisimiut je plný farebných domčekov

 

Túry v okolí Sisimiutu

V okolí Sisimiutu sa dá podniknúť niekoľko jednodenných či viacdenných túr. Takmer všetky ich aj absolvujeme, teda tieto spíšeme v samostatných článkoch:

Palasip Qaqqaa Trail – poldenná túra na 544 metrov vysoký kopec nad letiskom

Assaqutaq Trail - pekná jedno alebo dvojdňová túra medzi Sisimiutom a ghost village Assaqutaq

Nasaasaaq Bluff Trail – jednoduchšia denná túra s peknými výhľadmi

Nasaasaaq Peak Trail – je vlastne predĺženie z Nasaasaaq Bluff, kde ale je už potrebné lezenie na vrchol kopca

UFO Trail – dvojdňová túra (prípadne veľmi dlhá jednodňová) k chate v podobe UFA s peknými výhľadmi na fjord

Arctic Circle Trail – 160 kilometrov dlhá túra do Kangerlussuaqu s trvaním 8 až 12 dní cez divočinu pre skúsených turistov

 

Pekné zákutia v Sisimiute

Pekné zákutia v Sisimiute

 

V Sisimiute nájdete množstvo pekných zákutí, ak teda budete mať čas, oplatí sa ísť len tak prejsť po meste a užívať si pekné počasie, výhľady na grónske domčeky alebo grónske psy v psom mestečku. Na spoznanie mesta vám úplne stačí jeden deň, potom je dobré vydať sa na túry do divočiny, alebo sa presunúť loďou napríklad do Ilulissatu.

 

 

Ďalšie cestopisy, ktoré by Vás mohli zaujať: