Grónsko, Sisimiut: Assaqutaq Trail

Domov > Európa > Grónsko
august 2023
Kodaň – Sisimiut – Kangerlussuaq – Kodaň, Air Greenland
Praktické informácie:
Grónsko Grónsko
Nuuk

Hlavné mesto

Dánska koruna (DKK)

Mena používaná v krajine

Grónčina, Dánčina

Úradný jazyk

Typ C Typ C
Typ E Typ E
Typ F Typ F
Typ K Typ K

Využívané typy zásuviek

Assaqutaq je malá neobývaná dedinka, vzdialená asi 10 kilometrov vzdušnou čiarou južne od Sisimiutu. Ako sa dozvedáme od miestnych, dávnejšie v dedinke žili hlavne rybári, no bolo to veľmi finančne náročné tam bývať – potrebovali mať a platiť lekára, policajta atď., postupne sa všetci odsťahovali. Tak sa z tejto dedinky stalo ghost town, alebo teda mesto duchov. I keď samozrejme aj miestni aj turisti tu stále chodia, ale trvalo tu už nikto nebýva. Miestni sem chodia hlavne za rybolovom, ale aj na výlety, turisti hlavne na výlety a za turistikou. Väčšina domov v dedinke sa už dosť rozpadá. Niektorým sa prepadla strecha, iným podlaha. No o niektoré sa miestni stále starajú.

 

 Miestni v Assaqutaqu sušia ulovené ryby

Miestni v Assaqutaqu sušia ulovené ryby

 

Assaqutaq

Assaqutaq

 

Dĺžka: cca 12 kilometrov jednosmerne do Sisimiutu

Prevýšenie: 150 metrov

Trvanie: približne 5 až 7 hodín jednosmerne

Túra do dedinky Assaqutaq zo Sisimiutu sa radí medzi tie ťažšie túry. Síce tam nie je nejaké vysoké prevýšenie, idete stále po pobreží popri mori, no je tam pár úsekov, kedy treba vyliezť na skaly alebo po nich zliezať. V niektorých úsekoch je husté krovie, v iných zasa bažiny. Preto aj tých necelých 12 kilometrov zvykne zabrať celkom dosť času. Treba s tým teda rátať.

 

V niektorých úsekoch je chodník jasný

V niektorých úsekoch je chodník jasný

 

V niektorých úsekoch sú na zliezanie a vyliezanie pripevnené pomocné železá

V niektorých úsekoch sú na zliezanie a vyliezanie pripevnené pomocné železá

 

Túra sa dá absolvovať ako spiatočná. Vtedy je ale lepšie rozdeliť ju na dva dni a prespať v Assaqutaqu. A druhý deň sa rovnakou trasou vrátiť naspäť. Prespať v takomto prípade môžete buď vo vlastnom stane kdekoľvek v dedinke alebo cestou. Druhou možnosťou je využiť chatku, ktorá sa nachádza asi kilometer pred dedinkou v smere od Sisimiutu. Chatka sa nachádza na pobreží a treba k nej trocha odbočiť s trasy.

 

Chatka na pobreží asi kilometer od Assaqutaqu, v ktorej je možné prespať

Chatka na pobreží asi kilometer od Assaqutaqu, v ktorej je možné prespať

 

Ďalšou možnosťou je nechať sa odviesť loďkou zo Sisimiutu do dedinky Assaqutaq a pešo prejsť späť. Túto možnosť využívame aj my. Skoro ráno sa nechávame odviesť loďkou a celý deň sa pomaly vraciame späť. Lepšou možnosťou by bolo možno, dať sa odviesť už večer, prekempovať v dedinke a ráno ísť pešo späť. Táto možnosť nás ale napadne už neskoro, tak kempujeme za Sisimiutom.

Ak by ste náhodou na túru nemali čas a chceli by ste sa do Assaqutaqu napriek tomu pozrieť. Možnosťou je aj zobrať si výlet loďkou tam aj späť a pozrieť si len dedinku.

 

Počas túry máme po pravej ruke stále vysoké hory

Počas túry máme po pravej ruke stále vysoké hory

 

My sa dohadujeme s Janom Banemann zo Sisimiut Private Boat Safari a ráno o ôsmej ho už čakáme v prístave. More bolo v posledných dňoch rozbúrené, tak sa nedali robiť žiadne plavby, dnes je ale úplne pokojné, tak vyrážame presne na čas. Hneď pri Sisimiute sa zastavujeme pri jednom malom ostrovčeku. Zaujímavý je tým, že je na ňom množstvo grónskych psov. Domáci proste nechceli aby boli tieto psy celý čas priviazané na reťazi, tak ich odviezli na leto na tento ostrov, kde nikto nechodí, a tak tam môžu voľne behať a oni ich tam chodia kŕmiť.

V Amerloq Fjorde, v ktorom sa Assaqutaq nachádza, sa často zdržiavajú veľryby, a tak sa cestou trocha ešte povozíme po fjorde, či nejaké neuvidíme. A na naše prekvapenie ich aj v diaľke zazrieme. Párkrát vystreknú vzduch a potom sa stratia pod hladinou, tak smerujeme k dedinke.

 

Množstvo grónskych psov na jednom ostrove

Množstvo grónskych psov na jednom ostrove

 

Teší nás, že dnes je úplne jasný deň bez jedného obláčika. Po zakotvení ešte trocha pokecáme s Janom o dedinke a ako to tam kedysi fungovalo. Ukazuje nám napríklad jeho rodný dom, ktorý sa tam nachádza, no potom čo sa jeho rodičia odsťahovali do Sisimiutu, je už polorozpadnutý. Zaujímavé je tiež, že domy majú na strechách čísla, tie slúžili na to, keď im lietadlom niesli poštu alebo zásoby, tak podľa týchto čísel videli, kde to majú zhodiť, keďže lietadlo tu pristáť nevedelo. Potom sa lúčime a my sa vydávame spoznať najprv dedinku. Aktuálne je tu celkom dosť ľudí. Natrafili sme na akýsi školský výlet študentov, ktorí tu v jednej z upravených budov prespali. Po chvíli si ale naložia kufre na loď a postupne sa vytratia.

 

Prázdne domčeky v Assaqutaqu

Prázdne domčeky v Assaqutaqu

 

Prázdne domčeky v Assaqutaqu

Prázdne domčeky v Assaqutaqu

 

Prázdne domčeky v Assaqutaqu

Prázdne domčeky v Assaqutaqu

 

Všimnite si číslo na streche domčeka, podľa ktorého vedeli, kam majú zhodiť zásoby

Všimnite si číslo na streche domčeka, podľa ktorého vedeli, kam majú zhodiť zásoby

 

My sa najprv poprechádzame po dedinke, pofotíme polorozpadnuté domčeky. Nájdete tu ešte stále cintorín, sýpky alebo kostolík, ktorý je stále v celkom dobrom stave a obľúbeným miestom na sobáše aj v dnešnej dobe. Chvíľu ešte skúšame chytať ryby. Mala by tu byť dobrá rybačka, ale je akurát odliv a celkom malá voda, tak možno preto sa nám nedarí chytiť nič.

 

Vnútro kostolíka, v ktorom sa stále konajú sobáše

Vnútro kostolíka, v ktorom sa stále konajú sobáše

 

Niektoré domy sú už dosť rozpadnuté

Niektoré domy sú už dosť rozpadnuté

 

Tento tiež už asi dlho nevydrží

Tento tiež už asi dlho nevydrží

 

Vnútri jedného z rozpadnutých domov

Vnútri jedného z rozpadnutých domov

 

Visutým mostom prechádzame z ostrova, na ktorom je dedinka na pevninu a začíname túru. Na začiatku hneď treba vyliezť po strmých skalách, na ktorých sú našťastie pripevnené schodíky, potom odbáčame doľava a môžeme šliapať pozdĺž pobrežia. Zo začiatku sa nám ide veľmi dobre. Užívame si výhľady na more a slnečné počasie. Po kilometri míňame na pobreží chatku, v ktorej by malo byť možné prespať. Dole na pobrežie sa nám ale veľmi nechce, tak k nej neschádzame, ale pokračujeme ďalej.

 

Visutý most, ktorým sa dostaneme z ostrova na pevninu

Visutý most, ktorým sa dostaneme z ostrova na pevninu

 

Hneď za mostom je potrebné sa vyštverať hore na skaly

Hneď za mostom je potrebné sa vyštverať hore na skaly

 

V tejto prvej časti nie sú žiadne nejaké ťažšie úseky. Túra je tiež celkom dobre značená ale dvomi značkami – modrou a červenou. Modrá by mala byť jednoduchšia trasa, červená ťažšia. Tieto trasy sa ale celkom často pretínajú a prelínajú, tak raz ideme po modrej, potom zasa po červenej, ktorá znova zmizne, tak pokračujeme po modrej. Na obed si nachádzame pekné slnečné miesto, rozložíme varič a spravíme si niečo na obed. Počas celého varenia a jedenia pozorujeme veľryby, ktoré plávajú vo fjorde. Sú od nás síce dosť ďaleko, ale každú chvíľu počujeme ako vystrekujú vzduch a vidíme ako vytŕčajú plutvy a chvosty z vody.

 

Miesto s peknými výhľadmi, na ktorom obedujeme a pozorujeme veľryby

Miesto s peknými výhľadmi, na ktorom obedujeme a pozorujeme veľryby

 

Po obede začínajú ťažšie úseky, kedy musíme zísť dole k moru a potom znova vyjsť hore na útes, zliezať po skalách do kaňonov a potom zasa vyliezať hore. Prechádzať cez hustejšie porasty. Čo nás celkom spomaľuje a už rozumieme prečo, nie až tak dlhá túra zaberá toľko času.

 

Zo začiatku túry nie sú vôbec ťažké úseky

Zo začiatku túry nie sú vôbec ťažké úseky

 

Výhľady sú počas celej túry, najmä keď je takýto pekný deň

Výhľady sú počas celej túry, najmä keď je takýto pekný deň

 

V niektorých úsekoch ale cesta nie je vôbec jasná

V niektorých úsekoch ale cesta nie je vôbec jasná

 

V iných prechádzame cez takéto skalné polia

V iných prechádzame cez takéto skalné polia

 

Najprv dole a potom znova hore

Najprv dole a potom znova hore

 

Pod nami, po mori, stále vidíme plávať nejaké tie loďky, no počas celej túry až do Sisimiutu nestretávame ani jedného človeka. Pozor si treba dať, že po celej trase nie je žiadny signál. Tiež čítame, že tam nie sú veľmi možnosti na nabratie vody, tak pre istotu nesieme viacej, no malý potôčik tu tečie každú chvíľu, takže nakoniec to nie je problém.

 

Malá chatka kúsok pred Sisimiutom

Malá chatka kúsok pred Sisimiutom

 

V diaľke už vidíme Sisimiut

V diaľke už vidíme Sisimiut

 

Tesne pred Sisimiutom prichádzame k ďalšej chatke, ktorá je síce malá, no bez problémov by sa tu dalo prespať. Treba si ale doniesť karimatky a spacáky, keďže v chatke nič nie je. Ak by v chatke aj niekto bol, v okolí nie je problém nájsť miesto na kempovanie.  Túra končí pri zaujímavej budove Taseralik Culture Center. V tejto časti mesta sme ešte neboli, tak si to tu trocha popozeráme a potom smerujeme do centra.

 

Späť v Sisimiute

Späť v Sisimiute

 

Assaqutaq Trail je ďalšia z túr v okolí Sisimiutu, ktorú sa oplatí podniknúť, ak budete mať čas. Ak máte veľa času a chcete ušetriť, možnosťou je ísť tam aj späť pešo. Ideálnejšou možnosťou nám ale príde, dať sa tam odviesť loďkou, kedy si pozriete pekné pobrežie z loďky a potom sa pešo vrátiť späť. Spojiť to ešte môžete s pozorovaním veľrýb, či už z loďky alebo z pobrežia ako sme ich videli aj my. Pomalým tempom je to ideálny celodenný výlet.

 

 

Ďalšie cestopisy, ktoré by Vás mohli zaujať: