Estónske národné parky: Lahemaa a Soomaa

Domov > Európa > Estónsko
august 2024
Hestia Hotel Susi, Tallinn - 58 EUR / noc / 2 osoby vrátane raňajok
Helsiki – Tallinn, Viking Line – 88 EUR / 2 osoby + auto
Praktické informácie:
Estónsko Estónsko
Tallinn

Hlavné mesto

Euro (EUR)

Mena používaná v krajine

Na návštevu postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Cestovný dokument, víza

+ 1 hodina oproti Slovensku

Časový posun

Najlepší čas na návštevu Estónska je od júna do augusta, kedy sa teploty pohybujú od 18 do 30°C a mnohé festivaly sa usporiadavajú práve v tomto období. Apríl a máj a september a október sú tiež dobré na návštevu, s príjemnými teplotami a menej turistami a nižšími cenami. Počasie je tu veľmi premenlivé, takže dážď môže prísť kedykoľvek. Zimy sú chladné a vlhké s množstvom snehu a krátkymi dňami.

Cestovné obdobie

Estónčina

Úradný jazyk

Typ C Typ C
Typ F Typ F

Využívané typy zásuviek

Naša cesta po severe Európy sa pomaly preklenula do druhej polovice a my už pomaly mierime opäť na juh. Už pri plánovaní cesty sme rozmýšľali, že naspäť by sme nešli rovnakou cestou ako tam. Ale vrátili by sme sa cez Fínsko, Estónsko, Lotyšsko, Poľsko až domov. Zo severu Fínska sme sa postupne dostali až do hlavného mesta Helsinki, odkiaľ sme si rezervovali loď do estónskeho Tallinnu. Medzi Helsinkami a Tallinnom premáva niekoľko lodných spoločností a ceny sú celkom dobré, aj keď lístok kupujeme len pár dní vopred. Pre porovnanie loď zo Švédska do Nemecka by nás vyšla drahšie.

Estónsko pre nás nie je neznámou krajinou – prvýkrát sme ho navštívili ešte v roku 2015. Zaujímavá náhoda je, že aj vtedy sme sem prišli loďou z Helsínk. Vtedy sme si však pozreli len hlavné mesto Tallinn. Tentokrát sa chceme zamerať na prírodu a objaviť menej známe miesta tejto zaujímavej krajiny. Estónsko totiž ponúka oveľa viac než len malebný Tallinn.

 

Pre Estónsko sú typické mokrade

Pre Estónsko sú typické mokrade

 

Národný park Lahemaa

Národný park Lahemaa leží na severe Estónska, asi hodinu cesty autom z hlavného mesta Talinn. Poldenné alebo jednodenné výlety sem ponúka aj množstvo agentúr v Tallinne. My sem vyrážame hneď potom ako sa vylodíme. Ulice Tallinnu si ešte aj teraz celkom pamätáme a rýchlo sa vymotáme z mesta na diaľnicu, ktorá vedie smerom na východ. Premávka je tu naozaj minimálna a ideme sa nám celkom dobre. Približne za pol hodinu už stojíme pri prvej atrakcii – vodopádoch Jägala.

 

Vodopády Jägala

Vodopády Jägala 

 

Vodopády Jägala sú dosť populárne, asi preto, lebo sa nachádzajú aj blízko Tallinnu. K vodopádom sa dá prísť z oboch strán, takže sa nezľaknite ak vás navigácia bude viesť inam ako šípky na ceste. My sme sa orientovali podľa šípok a prišli sme k vodopádom z pravej strany. Je tu parkovisko, kde sa dá zadarmo parkovať a od neho je to k vodopádom len pár minút chôdze. Vodopády sú najkrajšie na jar, keď je tu najviac vody, ale aj takto v lete sú celkom pekné. Chodníkom sa dá zísť aj priamo pod ne a môžete sa aj osviežiť v studenej vode. Okolo vodopádov je spravený naozaj pekný park, kde veľa ľudí oddychuje, robí si piknik alebo si len tak užívajú pekné počasie. Aj nás to láka nachvíľku sa to zložiť, ale na dnes máme ešte bohatý program a tak pokračujeme ďalej.

 

Vodopády Jägala

Vodopády Jägala 

 

Mokraď Viru

Národný park Lahemaa je známy pre svoje lesy, skalnaté pobrežie, historické kaštiele, ale hlavne kvôli mokradiam, ktorých je tu niekoľko. My sme sa rozhodli navštíviť mokraď Viru, cez ktorú vedie náučný chodník: Viru nature trail. Tento chodník sa dá absolvovať ako okruh, ktorý je dlhý približne 6 km. Je to fakt nenáročná trasa a väčšinou vedie po drevených lávkach pomedzi mokrade.

 

Prechádzame po drevených lávkach

Prechádzame po drevených lávkach

 

Nachádza sa tu veľa jazierok

Nachádza sa tu veľa jazierok

 

Nachádza sa tu aj vyhliadková plošina, skadiaľ je skvelý výhľad na celé okolie. Je to naozaj zaujímavá krajina, v akej sme ešte neboli. Na každom kroku sú tu väčšie či menšie jazierka s tmavou vodou. V niektorých sa dokonca dá okúpať. Pri týchto sú spravené lavičky a schody do vody. Po ceste sú aj informačné tabule, z ktorých sa vieme dozvedieť viac o živote v mokradi. Trasu nakoniec končíme v borovicovom lese, cez ktorý sa vraciame späť na parkovisko.

 

Vyhliadková plošina

Vyhliadková plošina

 

Výhľad na mokraď Viru

Výhľad na mokraď Viru

 

Výhľady sú skvelé

Výhľady sú skvelé

 

V národnom parku Lahemma sa nachádza niekoľko zaujímavých historických kaštieľov: Palmse, Vihula, Kolga alebo Sagadi. My sme sa rozhodli navštíviť kaštieľ Kolga, ktorý je len pár kilometrov od Viru, lenže práve sa tu konala nejaká akcia, tak sme si kaštieľ len rýchlo odfotili zvonka. Kaštieľ Kolga je už len ruina, ale ostatné kaštiele sú viac zachovalé.

 

Mokraď Viru

Mokraď Viru

 

Kaštieľ Kolga

Kaštieľ Kolga

 

Polostrov Kasmu

Národný park Lahemaa tvoria 4 zálivy pomedzi menšie polostrovy, podľa ktorých dostal tento park aj názov. Lahemaa v preklade znamená „krajina zálivov“. Každý z polostrov má čo ponúknuť. Nachádzajú sa tu malebné dedinky, krásne pláže a ďalšie turistické trasy. My sme si ako ďalší bod programu vybrali návštevu dedinky Kasmu. Parkujeme na úplnom konci dedinky, kde sa začína niekoľko turistických trás. Je tu možnosť prejsť si dlhší okruh, ktorý vedie okolo celého polostrova. Kratší okruh, ktorý vedie na cíp polostrova a späť cez les. Poslednou možnosťou je len prejsť na cíp polostrova a rovnakou trasou späť. Túto možnosť sme zvolili aj my. Na samotný cíp je to blízko, je to asi len jeden kilometer. Prechádzam cez borovicový les a až na konci vychádzame na peknú pláž. Zaujímavosťou je množstvo veľkých či menších balvanov na pláži, ale aj v mori. Niekoľko ľudí je tu aj na bicykloch a opaľujú a kúpu sa tu. Je zaujímavé, že chodník vedie až na blízky ostrovček. Suchou nohou sa tam však nedostaneme. Chodník vedie doslova cez more, ale voda je tu všade maximálne po kolená. Pozor však, od apríla do júla je táto oblasť uzavretá, lebo je to hniezdisko vtákov.

 

Pobrežný chodník pri dedinke Kasmu

Pobrežný chodník pri dedinke Kasmu

 

Pláž na cípe polostrova

Pláž na cípe polostrova

 

Z návštevu tu stojí aj dedinka s tradičnými drevenými domčekmi Altja. Tú už však nestíhame navštíviť. Sme už po celom dni celkom unavení, a tak sa vraciame späť do Talinnu, kde si po 18 dňoch v stane konečne doprajeme noc v hoteli.

 

Národný park Soomaa

Na druhý deň pokračujeme na juh. Pôvodne sme chceli v Estónsku navštíviť zaujímavý ostrov Saaremaa, ktorý je veľmi obľúbený a nájdeme na ňom veľa turistických atrakcii. Usúdili sme však, že na jeho návštevu by bolo dobré mať viac času ako len necelý deň. A tak namiesto ostrova sa zastavíme v Národnom parku Sooma. Tento národný park sa nachádza neďaleko mesta Parnu. Soomaa znamená „zem močiarov“ a je známy svojimi rozsiahlymi mokraďami a močiarmi. Je preslávený fenoménom „piata sezóna“, kedy sa na jar topí sneh a dažde spôsobujú rozsiahle záplavy, ktoré premieňajú lúky a lesy na vodné plochy. V tomto čase sú tu populárne organizované tripy na kanoe po zaplavených oblastiach.

 

Riisa Trail

Riisa Trail

 

V Národnom parku Sooma sa chodí aj na plavby na kanoe

V Národnom parku Sooma sa chodí aj na plavby na kanoe

 

My sme tu ale v lete, a tak sa rozhodujeme pre turistiku. Ako prvé si chceme prejsť Riisa Trail. Tento trail má 4,8 km a vedie hlavne po drevených lávkach cez močiare. Je to veľmi podobná trase ako včerajšia Viru Trail. Aj tu ideme po drevených chodníkoch a približne v polke trasy prichádzame k vyhliadkovej veži. Táto je ale menšia ako na Viru Trail.

 

V jazierkach sa dá aj kúpať

V jazierkach sa dá aj kúpať

 

Opäť je tu po ceste aj niekoľko jazierok, v ktorých sa dá aj okúpať. Niektorí to aj využívajú. V jednej časti rastie popri chodníku aj množstvo čučoriedok a brusníc, a tak sa trochu zdržíme ich zbieraním.

 

Jesenné farby v Národnom parku Sooma

Jesenné farby v Národnom parku Sooma

 

Národný parku Sooma

Národný parku Sooma

 

Po prvej túre sa presúvame o niečo ďalej na začiatok ďalšej trasy: Beaver Trail. Toto je krátky len 1,8 km dlhý okruh, takže je vhodný aj pre rodiny s deťmi. Keďže sa volá beaver trail, dúfame, že tu zbadáme aj bobre. Chodník vedie hlavne cez les a rôzne bažiny. Vidíme tu množstvo stromov ohryzených bobrami, ale bobry žiadne. Nevadí. Napriek tomu to bola zaujímavá trasa. Po jej skončení si ešte robíme piknik a varíme si obed pri jednom zo stolčekov.

 

Beaver Trail alebo Kopparada

Beaver Trail alebo Kopparada

 

Beaver trail vedie cez les a pri riečke

Beaver trail vedie cez les a pri riečke

 

Beaver Trail

Beaver Trail

 

Náš čas v Estónsku sa pomaly chýli ku koncu a my sa ešte dnes musíme presunúť do Lotyšska. Napriek tomu sme radi, že sme tieto dva dni v Estónsku využili. Oba národné parky sa nám veľmi páčili a určite stáli za návštevu.

 

Ďalšie cestopisy, ktoré by Vás mohli zaujať: