Fínsko: Národný park Pallas-Yllästunturi
Tento národný park leží na severe Fínska a je najstarším a najnavštevovanejším fínskym národným parkom. Leží na území veľkom vyše 1000 km2 a ponúka 350 km turistických chodníkov a vyše 500 km bežkárskych tratí. Pred našou cestou na sever Európy sme o tomto národnom parku s krkolomným názvom ešte nikdy nepočuli. Ale keďže naša trasa autom vedie neďaleko tohto parku, rozhodli sme sa ho navštíviť a neľutovali sme. Z množstva turistických trás sme si vybrali dve túry, ktoré ponúkali naozaj krásne výhľady.
Výhľady na Pallas-Yllästunturi
Národný park Pallas-Yllästunturi
Fínsko je väčšinou rovinatá krajina a nie sú tu nejaké vysoké vrchy. Tu v Laponsku ale nájdeme zopár takýchto kopcov, ktoré sa nazývajú Fell alebo Tunturi, z ktorých je potom vidno široko-ďaleko. Tunturi sú nižšie zaoblené vrchy a často sú pokryté tundrou a podľa nich dostal aj názov národný park Pallas-Yllästunturi
Národný park Pallas-Yllästunturi je rozdelený na tri oblasti: Hetta, Yllas a Pallas. V každej z týchto častí je množstvo možností na kratšie túry. Nájdeme tu aj 4 viacdňové túry, ktoré spájajú jednotlivé časti parku:
- Hetta–Pallas (55 km)
- Pallas–Ylläs (72 km)
- Ylläs–Levi (50 km)
- Ylläs–Olos (54 km)
Okrem toho je tento národný park veľmi obľúbený aj v zime. Nachádza sa tu niekoľko lyžiarskych stredísk, asi najznámejšie je Levi, kde sa každoročne konajú aj preteky Svetového pohára v lyžovaní. A ako sme už spomínali sú tu stovky kilometrov bežkárskych tratí.
Vo Fínsku nás vítajú soby na každom kroku
Biely sob
Túra na vrch Palkaskero
My sme si vybrali na spoznávanie oblasť Pallas. Pri mestečku Muonio teda odbáčame z hlavnej cesty a mierime k hotelu Pallas, kde na veľkom parkovisku parkujeme auto. Víta nás tu skupinka sobov, jeden dokonca prichádza úplne blízko k nášmu autu. Už od momentu ako sme prekročili hranice Švédska s Fínskom sa zrazu všade v okolí cesty objavovali soby. Treba si teda dávať veľký pozor aj pri šoférovaní v tejto oblasti, lebo hocikedy sa môže stať, že vybehnú na cestu.
Soby pred hotelom Pallas
Od hotela Pallas začína niekoľko rôznych turistických trás. My sa vyberieme na vrch Palkaskero. Palkaskero má výšku 705 metrov nad morom a nie je to vôbec ťažká trasa, na vrch je to len niečo viac ako tri kilometre, záleží, ktorú presne trasu si vyberiete. My si chceme spraviť okruh. Musíme sa trochu vrátiť po asfaltovej ceste a potom odbáčame doľava na chodník so zaujímavým názvom Orava avenue :). Chodník najprv vedie po rovine a zabáča opäť doľava smerom na Palkaskero.
Orava Avenue
Cestou na Palkaskero
Vrch je plochý
Horu obchádza širokým oblúkom a na vrch začíname stúpať až po pár sto metroch. Vidno, že pár ľuďom sa to nechcelo celé obchádzať a na vrch vedie viacero vychodených chodníčkov aj mimo trasy. Aj my si to o kúsok skrátime. Výstup do kopca je nie je taký strmý a je dlhý len pár sto metrov. Netrvá to teda príliš dlho a sme na vrchu Palkaskero, z ktorého sú úžasné pohľady na každú stranu. Vidíme aj na kopec Laukukero, kam vedie aj lanovka a v zime sa tu lyžuje.
Výhľady z Palkaskero
Laukukero na druhej strane
Z vrchu Palkaskero zostupujeme presne opačnou stranou. Najprv zostúpime do doliny, ktorá sa oddeľuje Palkaskero od Laukukero. Chodník vedie až na koniec doliny, kde sa nám otvárajú ďalšie krásne výhľady na nekonečnú zalesnenú krajinu. Údolím sa potom vraciame späť smerom k hotelu. Dá sa tu odbočiť aj na vedľajší Laukukero alebo si spraviť väčší okruh po ďalších okolitých kopcoch. Dokonca tu začína aj diaľková trasa, ktorá vedie až do dedinky Hetta v severnej časti parku a má 55 km.
Zostupujeme dole
My ešte zbierame cestou čučoriedky a pomaly sa vraciame k hotelu. V hoteli je aj reštaurácia, kde si môžete pochutnať aj na nejakých miestnych špecialitách zo sobieho mäsa. My sa ale presúvame na začiatok ďalšej túry – tentoraz na vrch Särkitunturi.
Túra na vrch Särkitunturi
Začiatok túry na vrch Särkitunturi je vzdialená od hotela Pallas asi 13 km. Musíme sa teda vrátiť. Na začiatku trasy sa nachádza veľké parkovisko a na druhej strane cesty ešte jedno menšie. Tu sa nachádza aj prístrešok a vyhliadka s nádhernými výhľadmi na laponskú krajinu, lesy, jazerá a v diaľke na kopce, na ktorých sme boli doobeda. Je nádherné slnečné počasie, tak sa tu rovno naobedujeme, kým vyrazíme na ďalšiu túru.
Typická laponská krajina
Trasa na Särkitunturi je jednoduchá túra, ktorá sa určite oplatí absolvovať, lebo z vrchu na nás čakajú parádne výhľady. Je dlhá 3,6 km a s prevýšením len 200 metrov. Zo začiatku ideme cez les a väčšinou po rovine alebo len s miernym stúpaním. Po ceste je aj niekoľko lavičiek, kde sa dá odpočinúť. Približne v polovici trasy je aj chata s ohniskom, kde sa dá opekať a takisto aj záchody. Pár ľudí si tu aj akurát opeká. Takisto je tu aj pekné menšie jazero.
Začiatok túry vedie rovinou cez les
Prístrešok na opekanie
Malé jazierko v strede trasy
Po chatke začína chodník mierne stúpať do kopca a na vrch je to ešte asi 1 km. Vrchol je naozaj široký a keď prichádzame k tabuli, že sme už na vrchole, ani sa nám to nezdá. Chodníky ešte vedú ale ďalej, takže sa ideme aj my pozrieť. Prichádzame k jazierku, kde sa odvážnejší turisti aj kúpu a zopár si tu robí piknik. My sa idem pozrieť na jednu aj na druhú stranu, odkiaľ sú výhľady na okolie. Chvíľu tu oddychujeme a vychutnávame si pekný deň a po polhodine sa pomaly vraciame späť dole.
Prichádzame na vrchol
Jazierku na vrchu
Výhľady z vrchu
Národný park Pallas-Yllästunturi sa nám veľmi zapáčil krásnou prírodou, tichom, pokojom aj tým, že na túrach sme boli takmer sami. Ak sa náhodou ocitnete v tejto časti Fínska, návštevu Národného parku Pallas-Yllästunturi určite nevynechajte, či už v lete alebo v zime. Ak budete odtiaľto pokračovať na sever, zastavte sa aj v Kilpisjärvi, ktorý tiež ponúka zaujímavé možnosti na turistiku. Naopak, ak cestujete smerom na juh, tak to odtiaľto už nie je ďaleko ani do Rovaniemi a dedinky Santa Clausa.