Vodopády máme veľmi radi. Však to aj vidieť – okrem iných menších, sa nám podarilo už navštíviť aj trojicu najznámejších vodopádov na svete - Viktóriine vodopády na hraniciach Zambie a Zimbabwe, vodopády Iguazú na hraniciach Argentíny a Brazílie a samozrejme asi najznámejšie Niagarské vodopády na hraniciach Kanady a USA. Rôznych vodopádov je na svete neskutočné množstvo a aj tie menšie majú svoje čaro. Porovnávať ich veľkosť sa dá podľa rôznych kritérií a nedá sa povedať presne, ktorý je ten najväčší, no navštíviť tieto tri najslávnejšie bolo vždy jedným z našich cestovateľských snov. Pozrime sa teda na ne podrobnejšie.
Viktóriine vodopády
Výhľad na vodopády zo Zambie
Umiestnenie: Afrika – hranice Zambie a Zimbabwe neďaleko mestečiek Livingstone a Victoria Falls
Prietok: priemerne 1300 m3/s
Šírka: 1700 metrov
Výška: 108 metrov
Podmienky návštevy: Do Zambie aj Zimbabwe potrebujeme víza. Tie je možné získať pri vstupe do krajiny za poplatok. Ideálne je vybaviť si kombinované víza, ktoré platia aj do Zambie aj do Zimbabwe, aby ste nemali už problém s vízami, keď prechádzate z jednej strany vodopádov na druhú.
Ideálny čas na návštevu: Viktóriine vodopády sú najmajestátnejšie v období od marca do mája, kedy je v rieke Zambezi najviac vody. Avšak rafting na rieke, či kúpanie v Devil’s pool je v tomto období nemožné a kvôli množstvu pary je vodopády horšie vidieť. Preto sa vraví, že o niečo lepšie obdobie na návštevu je od júna do augusta, kedy je hladina vody nižšia, ale je vodopády lepšie vidieť.
Počas obdobia sucha na niektorých miestach takmer netečie voda
Viktóriine Vodopády navštevujeme ešte v roku 2013, vlastne pri nich začína naša cesta Afrikou. Tvorí ich mohutná rieka Zambezi a miestny ich volajú Mosu-oa-tun-ya, čo znamená "dym, ktorý hrmí". Navštevujeme obe strany, aj tú zo Zambie aj zo Zimbabwe. Z oboch strán je okolo park a platí sa tu vstupné. Zo strany Zimbabwe sú vodopády väčšie a asi aj trocha krajšie ako zo strany Zambie, i keď oba pohľady stoja za to.
Vodopády navštevujeme práve počas obdobia sucha, a tak nie sú také majestátne ako v období dažďov, ale aj tak sú úžasné. V parku okolo vodopádov je možné vidieť aj nejaké zvieratká. Počas našej návštevy tu pobehuje napríklad niekoľko prasiat bradavičnatých. V okolí je možné využiť množstvo turistických atrakcií, z ktorých k najobľúbenejším asi patrí skákanie bungee jumpingu z hraničného mosta medzi Zambiou a Zimbabwe, kúpanie na hrane vodopádov v Devil’s pool, ale aj lety vrtuľníkom, rafting, a samozrejme safari, či už z rieky alebo v neďalekých parkoch.
Obe strany vodopádov sa dajú v pohode navštíviť počas jedného dňa, viacej času asi nebudete potrebovať.
Bungee Jumping z hraničného mosta nad riekou Zambezi
Výhľady stoja za to z oboch strán
Vodopády Iguazú
Výhľad na vodopády z brazílskej strany
Umiestnenie: Južná Amerika – hranice Argentíny a Brazílie
Prietok: priemerne 1750 m3/s
Šírka: 2700 metrov
Výška: 60 - 80 metrov
Podmienky návštevy: Do Brazílie a Argentíny nepotrebujú Slováci víza, bez problémov teda môžeme vodopády navštíviť z oboch strán.
Ideálny čas na návštevu: Vodopády sú najmajestátnejšie a majú najviac vody počas brazílskeho leta, to je od decembra do februára, avšak toto je aj čas, kedy vodopády navštevuje najviac ľudí a môže byť celkom daždivo. Navyše niektoré aktivity a chodníky môžu byť uzavreté z dôvodu vysokej vody. Preto sa na návštevu viac odporúčajú mesiace marec-máj a august-september, kedy sú príjemnejšie teploty, nie je tu toľko ľudí, ale vodopády majú stále dostatok vody. Teoreticky najmenej vody býva v októbri a novembri, no my sme ich navštívili práve v novembri a vody bolo viac ako dosť.
Argentínska strana vodopádov Iguazu
Vodopády navštevujeme najprv z Argentínskej strany. Platí sa tu vstup do parku a v parku sa pohybuje vláčikom na určené zastávky, odtiaľ už po vybudovaných chodníčkoch pešo. Argentínska strana je rozlohou väčšia, a tak zaberie aj viacej času jej pozretie. Je tu množstvo chodníčkov, ktoré vedú popod aj ponad vodopády, a tak si ich viete pozrieť aj celkom z blízka a z rôznych uhlov pohľadu.
Brazílska strana zasa ponúka krajšie výhľady na vodopády ako celok. Aj tu sa platí vstup do parku a potom sa pokračuje autobusom na rôzne stanovištia. Ako sme spomínali, vodopády navštevujeme po dažďoch, a tak sú plné vody. V okolí vodopádov je množstvo atrakcií ako výlety loďkou, vtáčí park, atď. V parku môžete vidieť aj nejaké zvieratá ako iguány alebo medvedíky, ale hlavne množstvo pekných vtákov a papagájov, z nich najznámejšieho asi tukana.
Obe strany vodopádov sa dajú navštíviť aj počas jedného dňa, no ideálnejšie je si to rozdeliť na jeden deň na argentínsku stranu a pol dňa na brazílsku. Z oboch strán je potrebné zaplatiť vstupné k vodopádom.
Brazílska strana vodopádov
Neskutočná sila vodopádov Iguazu
Niagarské Vodopády
Kanadská strana Niagarských vodopádov
Umiestnenie: Severná Amerika – hranice USA a Kanady medzi kanadským Torontom a americkým Buffalom
Prietok: priemerne 2400 m3/s
Šírka: 1200 metrov
Výška: 50 metrov
Podmienky návštevy: Ak prichádzate lietadlom do Kanady budete potrebovať ETU a do USA zasa ESTU. Ak len prechádzate po zemi z USA do Kanady alebo opačne bude stačiť cestovný pas.
Ideálny čas na návštevu: Niagarské vodopády môžete navštíviť kedykoľvek počas roka. Najlepšie počasie je medzi májom a októbrom, no v lete ich navštevuje najviac turistov, a tak môžete očakávať dlhé rady na niektoré atrakcie. Naopak loďky alebo zippline sú v zimných mesiacoch zatvorené, ale vodopády majú svoje čaro aj v tomto období, keď sú zamrznuté alebo keď ich obklopuje sneh.
Americká strana Niagarských vodopádov
Niagarské vodopády navštevujeme len z kanadskej strany. Ponúka lepšie výhľady ako tá americká. Niagarské vodopády sú trochu iné ako Viktóriine vodopády a Iguazú, ktoré sú umiestnené v prírode. Niagarské vodopády sú v podstate takmer v meste, takže v okolí je množstvo budov atď. Vstup sa tu neplatí a vodopády si môžete pozrieť bezplatne. Po zotmení bývajú nasvietené a v letných mesiacoch býva každý večer aj ohňostroj. My navštevujeme vodopády ešte počas zimy. Výhodou je, že je tu minimum ľudí, nevýhodou zasa, že nefungujú takmer žiadne atrakcie ako plavby loďou a zippline, ktorých je v okolí mnoho. Obe strany vodopádov bez problémov stihnete navštíviť počas jedného dňa.
Niagarské vodopády v plnej kráse
Vysvietené Niagarské vodopády