Ako získať víza (turistickú kartu) pri ceste na Kubu
Plánujete cestu na Kubu? Nezabudnite, že pri ceste občanov Slovenskej republiky na Kubu platí vízová povinnosť. Teda nie sú to víza až tak v pravom slova zmysle, no na vstup potrebujete turistickú kartu. Turistická karta oprávňuje na vstup na Kubu na dobu tridsať dní za účelom turistiky. Ak teda budete potrebovať ísť na Kubu na dlhšie, alebo za iným účelom, už budete potrebovať víza - turistická karta nebude stačiť. Prinášame teda malý prehľad ako sa k turistickej karte na Kubu môžete dostať.
Turistickú kartu môžeme získať niekoľkými spôsobmi:
- Na Kubánskej ambasáde
- V cestovných kanceláriách / agentúrach
- Pri niektorých zájazdoch / letenkách býva už zahrnutá v cene
Turistická karta na Kubánskej ambasáde
Tento spôsob vybavenia si bude vyžadovať návštevu Kubánskej ambasády v Bratislave. Doklady, ktoré budete potrebovať:
- Cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov po odchode z Kuby
- Potvrdenie o ubytovaní – stačí ubytovanie na prvú noc/prvých pár nocí, ak plánujete riešiť ďalšie ubytovanie na mieste
- Vyplnený formulár
- Cestovné poistenie na celú dĺžku pobytu
- Spiatočné letenky
Všetky tieto dokumenty treba priniesť na Kubánsku ambasádu v Bratislave (Somolického 1/A) a zaplatiť v hotovosti poplatok 25 eur.
Ak cestujete viacerí, stačí aby doniesol jeden všetky pasy, potrebné doklady a uhradil poplatok za všetkých. Nie je nutné, aby chodili všetci osobne. Turistickú kartu by vám mali vydať do jedného týždňa.
Hlavné mesto Havana
Turistická karta prostredníctvom agentúry / cestovnej kancelárie
Tu existuje tiež viacero spôsobov. Niektoré agentúry a cestovné kancelárie vybavia turistickú kartu za Vás. Je im teda potrebné dodať všetky potrebné dokumenty, rovnako ako keď si vybavujete turistickú kartu sami, a oni už všetko zariadia. Najlepšie sa opýtať priamo v najbližšej cestovnej kancelárii, kde Vám dajú presné informácie.
Nevýhodou pri vybavovaní turistickej karty cez agentúru alebo cestovnú kanceláriu je jej vyššia cena, ktorú si tieto agentúry účtujú. Oplatí sa to väčšinou len vtedy, ak to máte na ambasádu ďaleko a cesta by Vás vyšla viacej ako rozdiel v cene, alebo proste nemáte čas sa tomu venovať.
Iné agentúry majú zase dopredu vybavené/nakúpené tieto turistické karty, ktoré potom len predávajú ďalej, platí to napríklad pri odletoch z nemeckých letísk, kde je možné niekedy kúpiť turistickú kartu aj priamo na letisku, no netreba sa na túto možnosť spoliehať a radšej si ju ešte pred odletom overiť.
Kubánske pláže
Turistická karta v cene zájazdu / letenky
Ak si kupujete kompletný zájazd u niektorých cestovných kancelárií, tak môžete mať turistickú kartu už zahrnutú v cene zájazdu, hlavne keď sa jedná o zahraničné cestovné kancelárie. Pre istotu sa ale vždy radšej treba informovať, či si máte turistickú kartu vybaviť sami, či Vám ju vybavia oni za poplatok alebo je zahrnutá v cene zájazdu.
Ak je zahrnutá v cene zájazdu, dostanete ju s najväčšou pravdepodobnosťou už pred odletom, prípadne počas letu, ak je to chartrový let. Najpresnejšie informácie vám dajú priamo v cestovnej kancelárii, kde ste zájazd kupovali.
Okrem toho niektoré letecké spoločnosti majú tiež zahrnutú turistickú kartu v cene letenky. Jednou z nich je napríklad letecká spoločnosť Air Canada. Ak teda letíte Air Canadou, turistickú kartu dostanete priamo na palube a nepotrebujete si ju kupovať dopredu.
Toto je aj náš prípad. Na Kubu letíme z Berlína s prestupom v Zürichu a Toronte. Pri checkine v Berlíne dostávame otázku, či máme turistickú kartu. Odpovedáme, že ju dostaneme na palube letu Air Canada. A tak to aj je. Počas letu z Toronta do Havany dostávame čistú turistickú kartu, na ktorú vypíšeme potrebné údaje a to je všetko. Nič neplatíme, po prílete nikto nerieši, či máme nejaké ubytovanie alebo cestovné poistenie.
Kubánska klasika
Ďalšie užitočné informácie:
Pri checkine na letisku alebo pri nástupe do lietadla sa budú pýtať, či máte turistickú kartu. Ak ju nemáte do lietadla Vás nepustia už pri odlete. Ak ju dostávate na palube lietadla ako my, treba im to vysvetliť, no v tom prípade to už väčšinou dopredu vedia (ako napríklad aj v našom prípade vedeli, že ju dostaneme na palube Air Canada).
Pri prílete sme imigračnému pracovníkovi dali len pas a turistickú kartu. Odfotil nás, opečiatkoval turistickú kartu a pas a poprial nám šťastnú cestu.
V prípade potreby je možné turistickú kartu predĺžiť ešte o 30 dní priamo na imigračnom úrade na Kube.
Pozor, ak letíte na Kubu z USA a teda aj s prestupom v USA, platia iné podmienky a turistická karta kupovaná na Slovensku neplatí! Ideálne je teda nekupovať letenky s prestupom v USA. Ak to už je nevyhnutné, je potrebné si naštudovať, aké pravidla platia pri cestovaní ne-američanov z USA na Kubu.