Všetko, čo by ste mali vedieť o platbách, výmene a výbere peňazí v zahraničí

14.03.2018

Ako používať platobné karty, kde vymeniť peniaze a na čo si dávať pozor pri výbere peňazí v zahraničí je zložitá téma, ktorá záleží od veľa faktorov. Každá platobná karta, banka, krajina, dokonca aj každý bankomat môže mať iné podmienky. Rozhodli sme sa teda zhrnúť niekoľko všeobecných pravidiel, aby sme Vám pomohli ušetriť aj keď len pár drobných. Ono sa to síce povie, že rozdiel pár centov na kurze je nič, no ak cestujete veľa a potrebujete meniť a platiť v zahraničí veľa, na konci to môže byť celkom pekná ušetrená suma.

 

Výber z bankomatov 

Pri výberoch z bankomatov si treba v prvom rade poriadne naštudovať podmienky výberu z bankomatov u svojej banky, ktorej kartu plánujete využívať v zahraničí. My máme karty u niekoľkých bánk a každá má v niečom výhodu aj nevýhodu. Načo si teda dať pozor pri výbere z bankomatu v zahraničí?

Pozrite si aký poplatok má vaša banka za výber z bankomatu v zahraničí – niektoré banky zvyknú ponúkať napríklad jeden výber mesačne bezplatne vrámci celého sveta, iné banky si zasa účtujú za výber v bankomatu v zahraničí aj 5 eur, čo je už celkom dosť. Niektoré banky ponúkajú výber zadarmo zasa len vrámci ich bankovej skupiny, preto sa často oplatí zistiť si, či v krajine, kam cestujete sú také bankomaty (napríklad VÚB banka patrí do Intesa San Paolo alebo Slovenská Sporiteľňa do Erste Group).

Pozor si ešte treba dať či využívate kreditnú alebo debetnú platobnú kartu. Pri kreditných kartách je väčšinou výber z bankomatu podstatne nevýhodnejší ako pri debetných kartách. Na výber používame často aj Revolut kartu, s ktorou je výber z bankomatu v zahraničí zadarmo. Vyberať môžete koľkokrát len chcete, no len do výšky 200 eur mesačne. Ak túto sumu prekročíme, platíme 2% z vyberanej sumy.

 

Botswanská Pula

Botswanská Pula

 

Zistite si, aký poplatok má vaša banka za výber peňazí v inej mene ako v tej, v ktorej máte účet – toto je tiež dosť podstatná informácia. Niektoré banky si navyše účtujú poplatok za zúčtovanie transakcie v cudzej mene 2% zo sumy, ktorú vyberáme. Ak si teda vyberáme napríklad forinty alebo hocijakú inú cudziu menu, v konečnom dôsledku zaplatíme poplatok za výber z bankomatu, plus poplatok 2% za to, že sme vybrali inú menu ako tú, v ktorej máme účet, v našom prípade eurá. A teda vidíte, že keď to spočítame, už sa môže výber dosť predražiť.

 

Poplatok za výber z bankomatu – okrem poplatkov vašej banke, je dobré si overiť, či si bankomat, v ktorom vyberáte nestrháva ešte nejaký poplatok za výber. Toto je bežné v krajinách ako Vietnam alebo Thajsko, ale aj ďalších. Informácie nájdete aj na internete, ale často vám ich zobrazí aj bankomat pred tým ako idete vyberať. Znamená to, že k sume, ktorú vyberáte sa ešte pripočíta poplatok a z vášho účtu sa strhne o toľko viacej. (Prípadne vám strhne z účtu presne tú sumu, ktorú vyberáte a vydá vám sumu zníženú o poplatok).Tento poplatok ide banke alebo spoločnosti, ktorá vlastní bankomat.

Problémom býva aj to, že bankomaty v niektorých krajinách vám dovolia vybrať len obmedzenú sumu. A vy ak plánujete cestovať dlhšie a vybrať viacej peňazí, musíte vyberať viackrát po menších čiastkach. Tým pádom platíte poplatok za výber, či už vašej banke alebo “bankomatu” viackrát. Tento poplatok sa môže líšiť aj medzi bankomatmi a bankami v danej krajine. Je teda dobré buď pred cestou alebo na mieste nájsť bankomat, ktorý má čo najnižší poplatok a ak potrebujete vybrať viacej, tak dovoľuje vybrať aj čo najvyššiu sumu.

Samozrejme tento poplatok „bankomatu“ a poplatok, ktorý platíte vašej banke za výber kartou sa nevylučujú a teda ich treba sčítať, čo zasa zvyšuje náklady na výber.

 

Takýto „bankomat“ na zlato na mnohých miestach nenájdete

Takýto „bankomat“ na zlato na mnohých miestach nenájdete

 

Zistite si kurz, ktorý ponúkajú vaše banky – je super, ak vlastníte účty v rôznych bankách. Môžete si potom porovnať, ktorá banka ponúka najvýhodnejší kurz. I keď na prvý pohľad to nemusí byť jasné ako by sa zdalo. Párkrát sa nám stalo, že banka, ktorá nemala žiadny poplatok za výber, mala strašne nevýhodný kurz, a zasa banka, ktorá si účtovala 2% poplatok za výber v cudzej mene, ponúkala podstatne lepší kurz. Tým sa to teda takmer vyrovnalo.

Preto je dobré určite porovnať kurzy, plus samozrejme ostatné poplatky, ktoré má karta či banka. Ideálne je nájsť kartu, ktorá má najvýhodnejší kurz a zároveň čo najnižší poplatok. Tu taktiež vychádza výhodne karta Revolut, keďže táto karta má celkom výhodný kurz a aj výber zdarma a snažíme sa výbery naplánovať tak, aby sme nevyberali viacej ako 200 eur do mesiaca.

 

Kurz bankomatu – keď máte účet v eurách a vyberáte napríklad v Maďarsku maďarské forinty, často sa stane, že sa vás bankomat spýta ako chcete zúčtovať transakciu na vašej karte, či v Eurách alebo v Maďarských forintoch. V drvivej väčšine takýchto prípadov je vhodnejšie vybrať zúčtovanie transakcie v cudzej mene, nie v eurách. Podstata je v tom, že bankomat prepočíta sumu v cudzej mene na menu, v ktorej máte kartu, použije pri tom ale dosť nevýhodný kurz. Viac sa vám teda oplatí, ak vám z karty strhne cudziu menu, napríklad forinty a tie sa následne prepočítajú na eurá podľa kurzu, ktorý ponúka vaša banka. A ten býva v drvivej väčšine výhodnejší. Veľakrát sme si to prepočítavali, no nikdy nám nevyšlo, že by bolo pre nás výhodnejšie použiť zúčtovanie v eurách.

 

Platba kartami

Platba kartou je v poslednom čase najčastejšia možnosť, ktorú využívame v zahraničí. Poďme sa teda pozrieť na čo si dať pozor pri platbách kartou. Veľa bodov je samozrejme spoločných aj s výbermi v bankomatoch.

 

Zistite si, aké kurzy ponúkajú vaše banky – za platbu kartou síce väčšinou nebýva žiadny poplatok, no ak máte účty vo viacerých bankách, treba si pozrieť rovnako ako pri výbere z bankomatu, ktorá z bánk, kde máte účet, ponúka najvýhodnejší kurz. A potom na platbu využívať tú kartu, ktorá má najvýhodnejší kurz.Samozrejme to platí, len ak platíte v krajine, kde majú inú menu.

 

Zistite si, či má banka poplatok za platbu v cudzej mene – toto platí rovnako ako pri výbere z bankomatu aj pri platbách v cudzej mene. Ak má banka, ktorej kartou platíte, poplatok za spracovanie transakcie v cudzej mene (niektoré z našich kariet napríklad majú 2% poplatok) treba rátať s tým, že si ho banka pozúčtovaní strhne. Tým pádom sa napríklad nám pri tejto platbe kartou všetko o 2% predraží. Využívame teda na platbu radšej karty, ktoré tento poplatok nemajú.

 

Mena na zúčtovanie transakcie – často sa nám stáva, že sa nás obsluha spýta, či chceme zaplatiť v miestnej mene alebo v mene karty (čiže v eurách v našom prípade). Tu to platí rovnako ako pri výberoch z bankomatov. Ak dáme zúčtovať v eurách, väčšinou sa to prepočíta horším kurzom, a teda z účtu sa nám strhne viacej. Väčšinou si teda vyberáme, že zaplatíme v cudzej mene a prepočíta sa nám to potom podľa kurzu banky.

Ono ale záleží aj na tom, kedy banka transakciu spracuje. Keď zvolíte, že chcete platiť v eurách, strhne sa vám presne toľko, koľko sa zobrazí na termináli po prepočte v eurách. Ak ale zaplatíte v cudzej mene, vaša banka môže túto transakciu spracovať aj o pár dní neskôr a vlastne až vtedy sa dozviete, koľko presne ste skutočne zaplatili. Dovtedy môže nastať napríklad ešte kurzový posun a vy zaplatíte v konečnom dôsledku o niečo menej alebo aj viac. Väčšinou ale kurz, ktorým to prepočítava terminál je dosť nevýhodný, a tak sa to oplatí zaplatiť v cudzej mene.

 

Zistite si, či daná krajina akceptuje váš typ karty – toto platí aj pre výbery, aj platby kartami. Existuje niekoľko typov kariet, ktoré určite poznáte – Visa, Mastercard, Maestro, American Express atď. My napríklad, aby sme sa vyhli problémom vlastníme platobné karty Visa aj Mastercard. Pred cestou do určitej krajiny sa vždy snažíme zistiť, či je možné v danej krajine používať všetky typy kariet. Napríklad je známe, že na Kube je problém s platobnými kartami Mastercard. V Uruguaji sme mali zasa problém s platobnou kartou Visa, ktorú akceptovali len na málo miestach.

 

Toto nám vyšlo z Honkongského bankomatu

Toto nám vyšlo z Honkongského bankomatu

 

Výmena peňazí

Výmena peňazí tiež ponúka pár nástrah, na ktoré si treba dať pozor aby ste ušetrili. Tu sú niektoré z nich:

Meňte v krajine, kam cestujete – Ak cestujete do ďalekých krajín, s najväčšou pravdepodobnosťou sa vám nepodarí na Slovensku vymeniť euro za menu, ktorú potrebujete. Ak by sa vám aj podarilo, v slovenských bankách bude pravdepodobne horší kurz ako keby ste menili až na mieste. Preto sa väčšinou ani neoplatí snažiť hľadať rôzne meny na Slovensku, ale zmeniť to pekne v krajine, kam cestujete. Obrovskou výhodou je, že máme euro, ktoré je bežne prijímané v zmenárňach takmer po celom svete (môžu sa nájsť výnimky ale takých krajín bude veľmi málo). Nevýhodu majú napríklad Češi, Poliaci alebo Maďari, ktorí musia najprv ich miestnu menu doma vymeniť za eurá alebo doláre, aby potom tie mohli zmeniť v krajine, kam cestujú za miestnu menu. Takže na zmene stratia až dvakrát. To je dobré potom už prepočítať, či nie je výhodnejšie vybrať z bankomatu alebo platiť kartou, ak je to možné.

Výška kurzu – ideálne je pred cestou si pozrieť a zapamätať alebo poznačiť prípadne nainštalovať do mobilu aplikáciu na zobrazenie kurzov. Keď prídete do zmenárne, aby ste vedeli porovnať, či je kurz výhodný alebo nie. Ideálne je aj poznačiť si kurz, ktorý ponúka vaša banka pri výbere alebo platbe kartou, aby ste vedeli, či sa vám oplatí viacej meniť alebo vybrať/platiť kartou. Najlepšie je, ak je niekoľko zmenárni vedľa seba alebo viete, že cestou ešte nejaké budete mať, a porovnať a zmeniť peniaze tam, kde ponúkajú najvýhodnejší kurz.

Poplatok za zmenu – ďalšia vec, na ktorú si dať pozor. Niektoré zmenárne stále majú poplatok za výmenu peňazí. Môže to byť buď pevná suma, alebo určité percento z menenej sumy. Treba si na to dať pozor a vždy pred zmenou sa na to opýtať. 

 

V niektorých krajinách sa z vás ľahko môže stať milionár

V niektorých krajinách sa z vás ľahko môže stať milionár

 

Miesto – je všeobecne známe, že napríklad zmenárne na letiskách majú podstatne horšie kurzy ako zmenárne v centrách miest. I keď už sa nám stal aj presný opak, zmenáreň na letisku mala najlepší kurz. Najlepšie je vygoogliť si skúsenosti iných ľudí, ktorí tam cestovali a menili peniaze. Ak je na letisku nevýhodný kurz, väčšinou to riešime tak, že si zmeníme len malú sumu potrebnú na to, aby sme sa dostali do mesta, prípadne kúpime len lístky na autobus kartou a meníme až v meste. Rozdiel ešte môže byť či meníte v banke, zmenárni, na hoteli alebo niekde inde. Všetko môže mať svoje výhody/nevýhody a často záleží od krajiny, v ktorej sa zmena odohráva.

 

Bankovky – s týmto sa môžete stretnúť napríklad v Ázii ale aj v rôznych iných častiach sveta. Od bankovky akú meníte závisí aj kurz aký dostanete. Pri menení napríklad stoeurových alebo stodolárových bankoviek vám väčšinou dajú podstatne lepší kurz ako pri menení dvadsať alebo päťeurových/dolárových bankoviek. Problémom môžu byť aj poškodené bankovky alebo veľmi staré bankovky.

 

Posielanie peňazí do zahraničia

Ak odchádzate do zahraničia na dlhú dobu a teda budete tam potrebovať založiť si aj účet a presunúť väčšie množstvo peňazí, klasickými prevodmi to môže byť dosť zdĺhavé a hlavne nevýhodné. Vtedy je dobré použiť niektorú zo služieb, ktoré sa špecializujú na takéto prevody. My sme často využívali Transferwise, o tom si môžete ale detailné informácie prečítať v tomto článku. Ak potrebujete poslať prevodom len napríklad platbu za víza na ambasádu v cudzej krajine, poplatku za prevod sa asi nevyhnete. Iba ak by sa to dalo zaplatiť kartou alebo cez PayPal. Takéto prevody sme ale zatiaľ nikdy nepotrebovali robiť. Väčšinou to išlo vyriešiť aj ináč.

 

Ďalšie cestopisy, ktoré by Vás mohli zaujať: