Ako sme sa (ne)dostali na Havaj

Domov > Severná Amerika > Spojené štáty americké
apríl 2015
Kona - Kahului, Mokulele Airlines
Honolulu - Kona, Hawaiian Airlines
Praha - Londýn - Los Angeles - Honolulu, American Airlines
Kahului - Los Angeles - Boston - Londýn - Praha, American Airlines
Praktické informácie:
Spojené štáty americké Spojené štáty americké
Washington, D.C.

Hlavné mesto

Americký dolár (USD)

Mena používaná v krajine

Na návštevu USA na turistické a služobné účely do 90 dní je potrebné mať vstupné povolenie ESTA, o ktorú je potrebné žiadať ešte z domu. Podrobnejšie informácie ako získať povolenie ESTA nájdete v článku.

Cestovný dokument, víza

- 6 až -12 hodín oproti Slovensku

Časový posun

Vzhľadom na obrovskú veľkosť USA sa klimatické podmienky dosť líšia a najlepší čas na návštevu závisí od konkrétnej oblasti. Aljaška má chladné počasie po celý rok. Najlepší čas na návštevu je júl a august, kedy je najteplejšie (do 20°C) a dni sú najdlhšie. Severozápadné pobrežie je často daždivé počas celého roka. Juhozápad - Kalifornia, Nevada, Arizona, ale aj Florida má stabilné a príjemné počasie aj v zime s teplotami okolo 20°C. Naopak v júli a v auguste sa tu teploty šplhajú do 40°C. Najvhodnejšie na návštevu sú preto jar a jeseň. Severovýchodné pobrežie USA a mestá ako New York a Boston sú v lete horúce a v zime chladné s častými snehovými búrkami. Havaj má príjemné počasie po celý rok.

Cestovné obdobie

Angličtina

Úradný jazyk

Typ A Typ A
Typ B Typ B

Využívané typy zásuviek

Havajské ostrovy, z našich končín by ich chcel navštíviť asi každý. Veď už len keď počujem ich názov, hneď si predstavím nádherné pláže, západy slnka, havajské tanečnice... A asi toto mi prebehlo hlavou, keď som jedného dňa natrafil na letenky z Prahy na Havaj za 400 €. Naším plánom bolo už dávnejšie pozrieť sa na nejaké vzdialené a exotické ostrovy. A Havaj túto podmienku určite spĺňal. A tak po pár telefonátoch a nájdení vhodného termínu počas Veľkej Noci, kedy sa dá rozumne ušetriť aj dovolenka, sú letenky sedem mesiacov pred odletom kúpené. Času do odletu je dosť a navyše ďalší deň letíme do Maroka a potom nás čaká ešte pár ciest, a tak trochu hádžem tento trip za hlavu a vraciam sa k nemu po pár mesiacoch.


Plán cesty bol: odlet z Prahy cez Londýn do Los Angeles, kde máme jeden deň prestávku na rýchlu prehliadku mesta a potom odlietame do Honolulu na ostrove Oahu. Späť odlietame z ostrova Maui cez Los Angeles, Boston a Londýn znova do Prahy tento krát už bez dlhších prestávok.  Celá cesta bola naplánovaná na 16 dní. Tri dni lety na Havaj a späť s jedným dňom v Los Angeles a 13 dní na Havaji. V predstihu ešte kúpime autobusové lístky z Bratislavy do Prahy a keďže z Prahy odlietame už ráno o siedmej, rezervujeme aj jednu noc v 4* hoteli pomocou zľavového kupónu za 12 € pre tri osoby.

Presuny medzi ostrovmi

Havajské ostrovy sú súostrovím množstva malých a väčších ostrovčekov, z ktorých je hlavných asi osem najväčších ostrovov: Hawaii alebo Big Island, Maui, Oahu, Kauai, Molokai, Lanai, Niihau a Kahoolawe. 13 dní nie je zasa až tak veľa, a tak sme sa rozhodli navštíviť tri ostrovy: Oahu, kam priletíme, potom sa presunúť na Big Island a odtiaľ na Maui, odkiaľ potom aj odlietame späť do Európy. Medzi havajskými ostrovmi je možné presúvať sa letecky. Lieta tu viacej leteckých spoločností, my sme si podľa termínov a časov letov vybrali dve Hawaiian Airlines a Mokulele Airlines, ktorých ceny sme sledovali dlhšiu dobu a čakali na nejakú akciovú cenu, ktorá nakoniec neprišla. Tri mesiace pred odletom kupujeme prelety, a to z Honolulu do Kona s Hawaiian airlines za $93 a potom prelet z Kona do Kahului s Mokulele Airlines za $95. Cestu sme nakoniec rozdelili na tri dni na ostrove Oahu, päť dní na ostrove Hawaii (Big Island) a päť dní na ostrove Maui.

Preprava

Na Havaji síce funguje hromadná doprava, ale dobre iba v hlavnom meste Honolulu a jeho okolí. Dostať sa do niektorých častí autobusmi by bolo veľmi zložité, ak nie nemožné, a tak na presúvanie volíme prenájom auta. Po zvážení všetkých možností auto požičovní si nakoniec vyberáme nemeckého sprostredkovateľa billiger-mietwagen.de, kde nám ponúknu najlepšiu cenu vrátane plného poistenia a možnosť zrušenia alebo zmeny rezervácií zadarmo. Autá na všetkých ostrovoch teda rezervujeme v predstihu, aby sme sa po prílete nemuseli nijako zdržiavať, a čo najskôr vyrazili spoznávať krásy Havaja.

Ubytovanie

Ubytovanie je vo všeobecnosti na Havaji dosť drahé. Ale keďže máme radi kempovanie už pri nákupe leteniek sme zisťovali, či je možné na Havaji kempovať. A čuduj sa svete i keď vo veľa exotických destináciách, ako napríklad Seyšelské ostrovy je to zakázané, na Havaji je to možné. Takže volíme túto možnosť ubytovania. Nachádzajú sa tam dokonca až tri druhy kempov: štátne, county a súkromné, ktoré sú rôzne vybavené. Niektoré obsahujú sprchy, toaletu, kuchynku, niektoré zasa nemajú vybavenie žiadne. Najlepšie je prečítať si recenzie na konkrétne kempy na internete, aké vybavenie poskytujú, aká je ich otváracia doba, keďže nie do všetkých kempov je možné sa dostať každý deň alebo v noci a u niektorých kempov píšu že sa tam zdržujú miestny „Homelesáci“.  Najlacnejšie sú štátne kempy, bohužiaľ sú aj najmenej vybavené a mnohokrát ich obývajú vyššie spomenutí miestni obyvatelia. County kempy sú väčšinou bezpečnejšie a lepšie vybavené, no stoja okolo $20 na noc a osobu. V podobnej cene sa dajú rezervovať aj súkromné kempy. Nakoniec nachádzame aj niekoľko hostelov, ktoré umožňujú kempovať na ich dvore, tak plánujeme využiť aj túto možnosť. Nakoniec volíme naše ubytovanie takto:


Prvá noc kemp - Waimanalo Bay Beach Park.
Druhá a tretia noc kemp - Malaekahana Beach Campground.
Štvrtá noc chatka v kempe – Hapuna Beach
Piata noc kempovanie v jednom z hostelov v okolí Hilo.
Šiesta noc kempovanie v kempe v národom parku Volcano National Prak.
Siedma noc prenájom chatky.
Osma noc Hookena Camp.
Deviata noc kemp vo Wai'anapanapa State Parku.
Desiata noc kemp Kipahulu Campground.
A posledné dve noci v kempe Olowalu na Maui.

 

Čo všetko na Havaji vidieť?

Ostrov Oahu je zo všetkých ostrovov najnavštevovanejší, je to spôsobené sčasti aj tým, že väčšina turistov prilieta práve na tento ostrov do hlavného mesta Honolulu a už potom aj ostávajú len na tomto ostrove. A keďže je tu aj hlavné mesto, žije tu pochopiteľne aj najviac domácich. Oveľa viac ako na iných ostrovoch. My sme sa rozhodli tomuto ostrovu venovať najmenej času a navštíviť len pár vecí ktoré nás zaujali, prípadne k nim pridať ešte niečo ak ostane dostatok času. Samozrejme sme chceli vidieť slávnu Waikiki Beach, Diamond Head, Hanauma Bay, Koko Head, okrem toho ďalšie pláže a trochu z prírody tohto ostrova podľa toho, koľko nám ostane voľného času.

Hawaii alebo Big Island, ako už názov napovedá je najväčší z Havajských ostrovov a jeden z najrozmanitejších. Okrem nádherných čiernych pláží sa tu nachádza aj najväčšia hora sveta Mauna Kea. Má síce výšku iba  okolo 4200 metrov nad morom, ale pretože jej základňa je 5 000 m pod hladinou mora, celková výška presahuje 9 000 m. Okrem toho sa tu nachádza národný park Volcanoes, kde sa môžete napríklad poprechádzať po povrchu vyhasnutej sopky. Taktiež sme tu mali naplánované nejaké menšie túry v Pololu Valley, Waipio Valley a na známu zelenú pláž blízko South pointu, mimochodom najjužnejšieho miesta celého USA.

Najväčšou turistickou atrakciou na Maui je známa Road to Hana, ktorá má okolo 80 km a okolo 600 zatáčok. Hoci aj cesta sama je atrakciou, pozdĺž nej sa nachádza množstvo vodopádov, pláží a vyhliadok. Na jej konci sa nachádza skupina asi siedmych jazierok Oheo Gulch, kde sme mali v pláne kempovať a spraviť asi menšiu túru cez bambusový prales a k vodopádom. V pláne sme mali vyjsť aj na sopku Haleakala a hlavne sa kúpať na niektorej z nádherných pláží ostrova. Na predposledný deň našej cesty sme ešte rezervovali plavbu za veľrybami. O tejto plavbe uvažujem už dávnejšie, no zatiaľ mi stále do toho niečo vošlo. Rovnako je na Havaji možné podniknúť aj napríklad potápanie sa so žralokmi alebo delfínmi, či stretnúť na pláži korytnačky.

A ako to nakoniec všetko dopadlo...

Posledný deň v práci, predo mnou už len voľný víkend a potom 16 dní cestovania na Havaji. Všetko je do detailov naplánované, rezervované a pripravené na odcestovanie. V práci je pred dovolenkou podozrivý pokoj, akurát že ma trocha pobolieva brucho. Hmm asi ma už chytá cestovná horúčka. Po príchode domov sa bolesti stupňujú a prichádzajú silné kŕče. Nenechávam radšej nič na náhodu a idem na urgentný príjem do nemocnice. Tu už ledva stojím, no robia mi rôzne testy, ale všetko je v poriadku. Dávajú mi infúziu od bolesti, našťastie to po nej všetko prechádza, a tak s úsmevom idem domov baliť sa na Havaj. Keď sú veci viac menej pobalené líhame si do postelí, no v noci ukrutné bolesti začínajú znova. Znova ledva dôjdem do nemocnice, znova robia všetky testy a už to bohužiaľ nekončí dobre. Akútny zápal slepého čreva, musí sa to okamžite operovať. A mne už je jasné, že žiadny Havaj sa nekoná, teda aspoň pre mňa určite nie. Letieť máme traja, no najhoršie na tom je, že som jediný šofér, a tak kým ja som v narkóze, pre spolucestujúcich ostáva rýchlo stornovať autá a preplánovať celú cestu. Bohužiaľ preplánovať za jeden deň niečo, čo do detailov plánujete tri mesiace a navyše keď nemáte šoféra a možnosť presúvať sa autom, je dosť zložité. Spolucestujúce sa nakoniec rozhodnú cestu tiež zrušiť, a tak stornujeme všetko, čo sa dá. Letenky sú samozrejme nestornovateľné, rovnako aj akciové lístky na autobus do Prahy, ale okrem dvoch štátnych kempov sa nám podarí všetko ostatné bez poplatku stornovať. Nie vždy sa všetko podarí, tak ako si plánujete, a tak treba trochu na to myslieť už pri plánovaní ciest a radšej rezervovať veci s možnosťou neskoršieho storna. Aspoň ja mám ale v mojom ročnom cestovnom poistení aj poistenie storna, no s poisťovňou to je na dlhšie a ako to nakoniec dopadlo si prečítate v niektorom z ďalších článkov. Ale stávajú sa určite aj horšie veci, a tak to berieme športovo. Teraz mi ostáva sa  už len zotaviť a môžeme začať plánovať ďalšie cesty, a hádam sa niekedy v budúcnosti ešte pošťastí aj Havaj.

Ďalšie cestopisy, ktoré by Vás mohli zaujať: