Ako na bankový účet a mobilného operátora v Kanade

Domov > Severná Amerika > Kanada
júl 2016 - február 2017
Praktické informácie:
Kanada Kanada
Ottawa

Hlavné mesto

Kanadský dolár (CAD)

Mena používaná v krajine

Na návštevu Kanady je potrebný platný cestovný pas a vyplnenie tzv. pred-cestovnej elektronickej autorizácie (eTA). Podobne ako americká ESTA, je aj kanadská ETA, nevyhnutnou podmienkou pre slovenských občanov na vstup do krajiny. Návod ako na ETU nájdete v tomto článku. Aktuálne informácie si overte na stránke MZV.

Cestovný dokument, víza

-5 až -9 hodín oproti Slovensku

Časový posun

Najlepší čas na návštevu Kanady je zrejme leto od júla do augusta. Kedy je najteplejšie a najmenšia pravdepodobnosť zrážok. Je to však top sezóna a všetko treba rezervovať niekoľko mesiacov dopredu. Máj a jún a september a október môžu byť tiež dobré na návštevu, aj keď je tu väčšia pravdepodobnosť dažďa. Ak sa chystáte pozorovať polárnu žiaru na severe Kanady, ideálne je na to obdobie od februára do apríla.

Cestovné obdobie

Angličtina, Francúzština

Úradný jazyk

Typ A Typ A
Typ B Typ B

Využívané typy zásuviek

Ako si vybrať mobilného operátora v Kanade?

Jednou z prvých vecí, ktoré sme museli vyriešiť po príchode do Kanady, bolo výber mobilného operátora a zriadenie si kanadského telefónneho čísla. Aj keď sme si čo to naštudovali už z domu, aj tak sme v tom mali poriadny chaos, že mobilní operátori fungujú úplne inak ako u nás. Takže sme celé tri dni strávili obehávaním mobilných operátorov a hľadaním najlepších ponúk..

V Kanade máte na výber z 3 veľkých mobilných operátorov Bell, RogersTelus a potom je to veľa menších operátorov, ktorí patria pod týchto 3 veľkých hráčov a majú spravidla trochu lepšie ceny. Sem patria napríklad Virgin Mobile, Koodo, Mobilocity, Freedom Mobile. Počuli sme však napríklad, že Freedom Mobile, Mobilocity a Koodo majú trochu horšie pokrytie mimo miest.

 

Mesačný plán alebo kredit?

V Kanade, tak ako aj inde v podstate existujú dve možnosti získania telefónneho čísla. Buď si dáte mesačný plán (tzv. monthly plan) alebo predplatený kredit (Prepaid).

Monthly plan funguje v podstate skoro ako u nás, zvolíte si určitý balíček, ktorý spravidla obsahuje istý počet minút, SMS a dáta a tento balíček si platíte, každý mesiac dopredu. Väčšinou v cene lacnejších balíčkov sú len lokálne hovory. Ak chcete napríklad volať z Vancouvru do Toronta, budete si musieť priplatiť za Canada-wide minúty. Ďalším rozdielom je, že platíte aj za prichádzajúce hovory. To znamená, že ak máte napríklad v balíčku 100 minút, tak do týchto minút sa započítava nielen to ak vy voláte  niekomu, ale aj ak vám niekto volá. Väčšinou sú v balíčku zahrnuté aj SMSky, ale ak ich tam nemáte, tak nielenže nebudete môcť posielať SMSky, ale ani ich prijímať.

Ak si nechcete zobrať nový mobil, tak spravidla nemáte žiadnu viazanosť a monthly plan si môžete zrušiť kedykoľvek bez poplatku, ale pripravte sa na dlhý rozhovor na zákazníckej linke, kde sa vás budú všemožne snažiť presvedčiť aby ste si číslo u nich nerušili.

Ak si zvolíte možnosť predplatený kredit, tak nepodpisujete žiadnu zmluvu. Dopredu si kúpite kredit, z ktorého sa vám odčítavajú minúty. Kredit si môžete kúpiť najmenej od 20 CAD a platí vždy len mesiac. Ak všetko za mesiac nepretelefonujete kredit vám prepadne a môžete si na nový mesiac kúpiť ďalší alebo sa aj rozhodnúť, že už platiť nebudete a tým pádom vám číslo prestane fungovať. Okrem toho, tu si môžete takisto vybrať z niekoľkých balíčkov, podľa toho ako chcete ten kredit využívať, či len na hovory, alebo aj SMSky, alebo aj dáta, atď.

Jediný operátor, u ktorého si môžete kúpiť kredit, ktorý má dlhšiu platnosť ako jeden mesiac je SpeakOut z obchodu SevenEleven. Zato však cena za minútu je drahšia ako pri väčšine operátorov a keď sme boli my v Kanade, tak to bolo 25centov/minútu. Pre tých, čo veľa netelefonujú je toto ideálna voľba.

 

Kde si kúpiť predplatenú SIM kartu?

Predplatenú SIM kartu si môžete kúpiť priamo v pobočkách mobilných operátorov, tam vás však budú snažiť presvedčiť na monthly plan. Takisto si kartu môžete kúpiť v obchodoch s elektronikou, napríklad Best Buy alebo vo veľkých obchodných reťazcoch ako je napr. Superstore.

 

Čo je ešte dobré vedieť?

Ako na všetko v Kanade aj v prípade mobilných operátorov sú všetky ceny uvádzané bez dane.  Plus väčšinou sa platí ešte pár centový poplatok za tiesňové volania mesačne.

 

Ako si teda vybrať?

Na začiatku budete potrebovať volať častejšie, či už ohľadom roboty, bývania alebo iných vecí. Tak to bolo aj u nás. Ja som si na začiatok vybrala Monthly plan od Virgin Mobilu. V pláne som mala zahrnuté 100 minút, neobmedzené SMSky a 100MB dát. Za tento balíček som platila 35 CAD plus daň.  Podobné balíčky vychádzali viac menej rovnako u viacerých operátorov. Priateľ si na druhej strane vybral predplatený balíček od Chatr, v ktorom mal neobmedzené volania za 20 CAD. Avšak nemal tam žiadne SMSky ani dáta.

Ak by som si mala znovu vybrať asi zvolím aj ja na začiatok Chatr s neobmedzeným volaním a ešte by som si priplatila 5 CAD za SMSky.

Hoci prvý mesiac mi tých 100 minút ledva stačilo, po pár mesiacoch sme však zistili, že toľko minút je pre nás úplne zbytočných, keďže si voláme iba navzájom. Aj to vždy len pár minút. Rozhodli sme sa teda zmeniť operátora a vybrali sme si predplatenú kartu od Speakout z obchodu Seven Eleven. A aj keď bola cena hovoru za minútu drahšia, i tak nám 25 dolárový kredit vždy vydržal minimálne 2 mesiace.

Fajn stránka je ešte napríklad www.whistleout.ca, kde si môžete porovnať koľko stoja balíčky jednotlivých operátorov a rozhodnúť sa podľa toho.

 

 

Založenie bankového účtu v Kanade

Podobne ako aj výber mobilného operátora, tak aj založenie bankového účtu bola jednou z vecí, ktoré sme museli vybaviť čím skôr po príchode do Kanady. Bolo to však o poznanie bezbolestnejšie a rýchlejšie :D Ale keďže bankovníctvo v Kanade funguje trochu inak ako na Slovensku, v článku sme pre vás pripravili malý prehľad o bankách a účtoch v Kanade.

 

Druhy bankové účtov v Kanade

Základný bežný účet sa v Kanade volá Chequing account. Rôzne banky majú rôzne balíčky Chequing accountov, ktoré zahrňujú isté množstvo transakcii. Poplatky za Chequing account sa pohybujú od 5 po 30 CAD za mesiac. Tie najlacnejšie ponúkajú väčšinou veľmi obmedzený počet transakcií. Väčšina bánk má však balíčky pre Newcomerov v Kanade na pol roka alebo rok zadarmo. Chequing account si môžete založiť sami alebo so svojím partnerom.

 

Porvnanie účtov

 

Okrem toho existuje ešte aj sporiaci účet, tzv Savings account, kde je trochu lepší úrok. Niekedy dostanete sporiaci účet zadarmo k vášmu bežnému Chequing accountu.

 

Debetné karty

Spravidla k Chequing accountu dostanete automaticky ihneď debetnú kartu. Debetná karta je tak trochu iná ako ju poznáme u nás. Na začiatku vám dajú kartu, na ktorej nemáte meno a môžete s ňou vyberať hotovosť z bankomatu alebo ňou platiť v obchode. Nie  však cez internet. Až časom nám poslali poštou na adresu už kartu, ktorá bola normálne aj na meno.

 

Kreditné karty

Ak si chcete zobrať aj kreditnú kartu, tak väčšinou potrebujete mať tzv. credit history, aby banka videla, či ste úroky v minulosti platili, tak ako mali. Napríklad mne v BMO, keď som si otvárala účet ponúkali kreditnú kartu s tým, že ak nemám žiadnu credit history, tak musím vložiť rovnaké množstvo prostriedkov ako mi dajú oni. To znamená, že ak ja vložím 1000 CAD, tak oni mi poskytnú tiež 1000 CAD, ktoré môžem použiť v rámci mesiaca a potom ich musím splatiť. Ja som zhodnotila, že kreditná karta mi je úplne zbytočná do začiatku a rozhodla sa, že mi stačí tá debetná. Výhodou kreditných kariet je, že s nimi môžete platiť aj cez internet, môžete napríklad zbierať míle a budujete si svoju credit history.

 

Šeky a direct deposit

Väčšina zamestnávateľov vám bude stále vyplácať mzdu v šekoch. Šek si môžete dať preplatiť do hotovosti v banke, ktorá šek vydala, tu ale budete platiť istý poplatok. Alebo si môžete šek rovno vložiť na váš bankový účet, priamo cez bankomat alebo v pobočke.  Pripísanie prostriedkov na účet väčšinou trvá aspoň sedem pracovných  dní. Ak budete mať modernejšieho zamestnávateľa, tak vám bude mzdu vkladať priamo na účet vo forme priameho vkladu (direct deposit) a v tom prípade budete mať prostriedky k dispozícii ihneď.

 

Ktorú banku si teda vybrať?

V Kanade existuje niekoľko veľkých bánk, medzi tieto patrí napríklad:

  • Royal Bank of Canada - RBC,
  • Bank of Montreal - BMO,
  • Toronto-Dominion Bank - TD,
  • Canadian Imperial Bank of Commerce - CIBC
  • Bank of Nova Scotia - Scotiabank.

Predtým ako si vyberiete banku tak sa oplatí preštudovať ponuku týchto bánk. Pozrite sa aké zľavy ponúkajú pre newcomerov. Napríklad, keď sme my prišli do Vancouvru, tak väčšina bánk ponúkala pre newcomerov účet zadarmo na pol roka, jedine BMO ponúkala účet zadarmo na rok.

Dobré je pozrieť si aj rôzne akcie. Napríklad keď som si otvárala účet, BMO mala akciu, že ak si v tomto období otvoríte účet a splní určité podmienky, tak na konci roka dostanete bonus 250 CAD. Ja som o tejto akcii ani nevedela a poriadne ma prekvapilo, keď mi pred Vianocami pripísali na účet 250 dolárov. Ale takisto som počula, že niektoré banky dávajú tablety alebo televízory.

 

Otvorenie účtu

Ak si vyberiete banku a účet, ktorý by ste chceli, tak choďte do najbližšej pobočky. Na otvorenie účtu budete potrebovať:

  • 2 kusy ID – napríklad pas a občiansky alebo vodičský preukaz
  • vaše číslo SIN
  • adresu v Kanade

Otvorenie účtu trvá len pár minút. Pri otvorení dostanete aj tzv. prázdny šek – blank cheque s vašimi údajmi, ktorý bude potrebovať váš zamestnávateľ, aby vedel kam má posielať vašu mzdu ak vám ju bude vyplácať vo forme priameho vkladu. My sme si založili jeden účet ktorý bol pre na nás oboch. Teda obaja sme mohli rovnako s účtom disponovať, posielať tam peniaze, vkladať šeky, ale rovnako ho aj zrušiť. Prišlo nám zbytočné na krátky čas zakladať dva účty.

Ďalšie cestopisy, ktoré by Vás mohli zaujať: