Roadtrip Švédskom a Nórskom, alebo ako do Nórska autom?
Ako si plánujete vaše ďalšie cesty vy? My máme vždy vybraných a naplánovaných niekoľko miest, kam by sme chceli ísť. Či už sa tam vydáme skôr alebo neskôr, máme predbežný plán, čo tam chceme vidieť, kam zájsť, a prehľad ako to v danej krajine funguje napríklad s vízami a inými vstupnými podmienkami. Toto malo v minulosti tú výhodu, že pri objavení lacných leteniek, sme hneď vedeli, či na dané miesto chceme, čo tam môžeme vidieť a či budeme stíhať zariadiť všetky vstupné formality. A potom sme sa vedeli rýchlo rozhodnúť, či túto lacnú letenku kúpime a či môžeme letieť aj o týždeň alebo radšej neskôr. Výhodu to má aj teraz v dobe pandémie. Teraz síce radšej nič v predstihu nerezervujeme, no keď sa nejaká krajina otvorí, vieme hneď reagovať a vyraziť tam.
V Nórsku vedú kvalitné cesty až do vysokých horských priesmykov
Toto zohralo svoju úlohu aj tento rok, keď sme plánovali, kam sa vydáme na ďalšiu cestu. Máme síce naplánované nejaké mimoeurópske cesty, no tieto krajiny ostávajú stále pre turizmus uzatvorené. Ak sa aj nejaká otvorila, tak za takých podmienok, pri ktorých sme zhodnotili, že bude jednoduchšie na cestu tam ešte počkať. Rovnako máme naplánovaných pár výletov autom aj po Európe. Postupne čakáme, ktoré krajiny a za akých podmienok sa otvoria. Tu až taký problém nie je a na leto sa otvárajú takmer všetky krajiny a môžeme si vybrať.
Ciest máme naplánovaných niekoľko a jednou z nich je napríklad okruh cez Škandináviu. Vyraziť autom smer Litva, Lotyšsko, Estónsko, Fínsko a cez Švédsko a Nórsko sa vrátiť späť. Tu nás ale ešte obmedzí dĺžka dovolenky, ktorú máme. Cestu plánujeme na minimálne tri týždne, no nakoniec máme k dispozícií iba 17 dní, čo je krátky čas na tak dlhú cestu. Nakoniec padne rozhodnutie, vyraziť len do Švédska a Nórska.
Cesty v Nórsku ponúkajú nádherné výhľady. Nebezpečné môžu byť, ak si ich obzeráte počas šoférovania
Cesta autom do Švédska a Nórska, kadiaľ sa vybrať?
Je niekoľko možností ako sa dostať autom do Švédska alebo Nórska. Záleží na viacerých faktoroch, ktorou sa oplatí vydať. Či sa chcete zastaviť niekde aj vo Švédsku alebo je vaším cieľom len Nórsko? Využiť trajekt alebo ísť celú cestu autom?
Do Švédska a Nórska bez využitia trajektu
Prvou možnosťou je ísť iba autom bez využitia trajektu. Táto možnosť sa oplatí, ak sa napríklad chcete zastaviť cestou niekde v Dánsku aj Švédsku. Myslieť ale treba na to, že známy most Öresund bridge medzi Dánskom a Švédskom je spoplatnený, a to nie malou sumou (o tom ale píšeme pri cestných poplatkoch). U nás rozhoduje hlavne to, že v Dánsku sa zastavovať nechceme, a touto cestou je to približne o 300 kilometrov dlhšie ako trajektom, teda vyššie výdavky na tankovanie a keďže som len jeden šofér a nemám sa s kým vystriedať rozhoduje aj to.
Ak by ste nechceli ani autom, ani trajektom, môžete do Nórska aj letieť :)
Trajektom z Dánska do Nórska alebo Švédska
Ak plánujete cestu len do Nórska, hlavne do južného Nórska, napríklad do okolia Stavangeru, možnosťou pre vás je ísť cez Nemecko a Dánsko a odtiaľ loďou priamo do Nórska. Vyhnete sa tak ceste cez Švédsko, ak sa tam neplánujete zastavovať. Je tu viacero možností odkiaľ a kam chodia lode, treba si len vybrať podľa preferencií. Zo severo-dánskeho prístavu Hirtshals smerujú lode napríklad do miest Larvik, Langesund alebo Kristiansand. Záleží, kam máte namierené.
Trajektom z Poľska do Švédska
Do Švédska chodí niekoľko trajektov aj z Poľska, toto je možnosť nad ktorou uvažujeme. No nakoniec zisťujeme, že pre nás by to bolo viacej kilometrov ako ísť cez Nemecko. A tiež nás odrádza, dĺžka plavby. Z Poľska máte na výber napríklad trajekty medzi týmito mestami:
Gdansk - Nynashamn
Gdynia - Karlskrona
Swinoujscie – Trelleborg alebo Ystad
Trajektom z Nemecka do Švédska
Najviac trajektov do Švédska chodí asi z Nemecka. Rovnako odtiaľto idú trajekty aj do Dánska alebo priamo do Nórska. Najčastejšie sa asi využíva prístav Rostock, a najčastejšie trasa z Rostocku do Trelleborgu. No nám nakoniec najlepšie vyhovuje trajekt zo Sassnitzu do švédskeho mesta Ystad. Výhodou je, že to máme kilometrovo najbližšie. Z Bratislavy do prístavu v Sassnitz je to takmer presne 1000 kilometrov a plavba do švédskeho mesta Ystad zaberie len dve a pol hodiny, čo je veľká časová úspora oproti iným trajektom. Plavba pri väčšine ostatných trajektov z Nemecka a z Poľska do Švédska trvá približne šesť a pol hodiny. Ceny trajektov, či už tohto alebo iných nám vychádzali približne na rovnakú sumu. Lodných liniek medzi Nemeckom a Švédskom je ale veľa, napríklad pár ďalších:
Kiel - Göteborg
Rostock - Trelleborg
Travemunde - Malmo
Travemunde - Trelleborg
Treba si len vybrať podľa aktuálnej ceny a vašich preferencií.
Prístav v Nemeckom meste Sassnitz
Kedy rezervovať trajekt z Nemecka do Švédska?
My rezervujeme trajekt Sassnitz- Ystad približne týždeň pred odchodom. Rezervujeme priamo na stránke spoločnosti FRS Baltic https://www.frs-baltic.com/. Cenovo vychádza cesta tam a cesta späť, ak ju kúpime osobitne, na rovnakú cenu ako spiatočný lístok. Nám ale začne vyhadzovať, že na cestu späť už nie sú voľné miesta. Kupujeme teda rýchlo aspoň cestu tam. Potom skúšame cestu späť a nakoniec nám dovolí kúpiť aj tu. Ak by to nešlo, museli by sme späť inou cestou. Cestujeme v júli, čo je hlavná sezóna, no v dobe pandémie, kedy sa ešte len Nórsko otvorilo pre turistov, trajekty nie sú až tak vyťažené. V normálnom období určite odporúčame rezervovať trajekt v dostatočnom predstihu. Aby sa nestalo, že všetky budú vypredané.
Opúšťame Sassnitz a smerujeme do Švédska
Poplatky za diaľnice, mosty a tunely
Pri výbere cesty netreba ešte zahrnúť do faktorov aj spoplatnenie ciest, čo môže byť podstatný náklad pri ceste.
Nemecko – tam je to najjednoduchšie, keďže v Nemecku sú pre osobné autá všetky cesty zadarmo.
Česká Republika – tu budete potrebovať diaľničnú známku, ktorá sa kupuje online na https://edalnice.cz/. My kupujeme 30 dňovú známku za 440 czk.
Poľsko – ak by ste sa vybrali cestou cez Poľsko, teba si skontrolovať podľa trasy ktorou pôjdete. Niektoré úseky diaľnic sú spoplatnené.
Dánsko – tu sa za cesty neplatí, no platí sa za prejazd mostov. Storebaelt bridge: ceny za prechod a podrobnosti nájdete priamo na stránke storebaelt.dk. Öresund bridge: ceny za prechod a podrobnosti nájdete tu: https://www.oresundsbron.com/en/prices Dobré je zaplatiť za prechod online. Je to o niečo lacnejšie. Pre príklad prechod Storebaelt bridge za obyčajné auto vychádza na 35 eur a Öresund bridge 64 eur, čo nie je vôbec zanedbateľná položka. Ceny sa ale líšia podľa veľkosti auta, a ďalších faktorov, najlepšie je pozrieť priamo na ich stránkach.
Na miestach odkiaľ sú pekné výhľady, bývajú často malé parkoviská, aby ste mohli na chvíľu zastaviť a napríklad spraviť pár fotiek
Švédsko - vo Švédsku sú tiež cesty zadarmo až na výnimku pár krátkych úsekov okolo Štokholmu a Göteborgu. Aj tieto úseky sú napríklad cez letné prázdniny alebo víkendy zadarmo.
Pri ceste hlavne do severnejších častí Nórska, je dobré zvážiť aj cestu na sever cez Švédsko. Veľa turistov ide práve skôr cez Švédsko ako cez Nórsko. V Nórsku takmer nie sú diaľnice a rýchlosti sú obmedzené na 80 km za hodinu, takže cesta trvá oveľa dlhšie. Cez Švédsko vedú diaľnice, kde sú maximálne rýchlosti zväčša 110-120 km/hodinu.
Nórsko – tu je systém trocha zložitejší. Platené sú niektoré úseky ciest, mosty a trajekty cez fjordy. Pri cestách sú tu vo väčšine prípadov automatické mýtnice, ktoré vám pri prechode len zosnímajú ŠPZ, na mieste neplatíte nič. Mapu týchto mýtnic nájdete na ich stránke: https://www.autopass.no/en/.
Ak sa zaregistrujete do ich systému na stránke https://www.epass24.com/, automaticky sa vám cena za prejazd strhne alebo ju zaplatíte vy po prihlásení. Epass24 je spoločnosť poverená vyberaním poplatkov. Faktúry za spoplatnené úseky spracovávajú vždy nasledujúci mesiac po jazde a v systéme epass24 sa zobrazia nasledujúci mesiac po spracovaní. Napríklad ak prejdete úsek v júli, spracujú ho v auguste a v systéme sa zobrazí v septembri. Ak sa nezaregistrujete, príde vám faktúra na uhradenie domov, väčšinou po pár mesiacoch. Na tejto stránke si viete vypočítať koľko vás bude stáť prejazd daného úseku https://fremtindservice.no/private/toll-calculator/.
Ak by ste chceli na poplatkoch ušetriť, najmä ak plánujete dlhšiu cestu v Nórsku v dostatočnom predstihu, môžete si objednať aj tzv. Autopass Tag. Autopass Tag je transpondér, ktorý vám príde domov fyzicky poštou a ktorý si potom vložíte za čelné sklo a získate s ním z diaľničných poplatkov zľavu. Zoznam spoločností, kde sa dá Autopass Tag objednať, nájdete na ich stránke: https://www.autopass.no/en/.
V Nórsku budete prechádzať cez veľa kvalitných mostov
Rovnako je to aj keď využívate trajekty na prechod fjordov. Tiež vám vo väčšine prípadov len zosnímajú ŠPZ a neplatíte na mieste nič, ale platba prebehne rovnakým systémom ako pri cestách. Trajekty cez fjord sa často oplatí využívať, keďže obchádzka môže byť aj niekoľko sto kilometrov. Trajekty väčšinou chodia často, a tie čo sme využívali my, nebolo potrebné nijako rezervovať. Všetky to boli trajekty na krátke trasy, ktoré chodili zhruba každých 15 minút. No sú aj trajekty napríklad medzi mestami Bodo a Moskenes na Lofotách, ktoré sa musia rezervovať v predstihu, keďže sú to frekventované trasy a bez rezervácie vás neprepravia.
Trajekt, ktorý nás prevezie na druhú stranu fjordu už prichádza
Pomaly sa plavíme na druhú stranu fjordu, cestou by to bolo viac ako sto kilometrov, trajektom to trvá len pár minút.
Okrem týchto ciest sú platené aj niektoré súkromné cesty. Sú to hlavne cesty k niektorým turistickým atrakciám, túram alebo jazerám. Často tu býva rampa alebo automat, kde môžete zaplatiť kartou, ale sú aj prípady, kedy je tu len obálka, ktorú treba vypísať, vložiť hotovosť a vhodiť do schránky.
Z platenej cesty k túre na Litlefjellet sú veľmi pekné výhľady
Pozor si treba dávať aj na parkovné, ktoré sa môže platiť pri turistických atrakciách. My väčšinou platíme 5 až 8 eur za deň parkovania, na veľa miestach je parkovanie aj zadarmo, no pri najznámejších atrakciách ako napríklad Trolltunga, stojí aj 50 eur na deň.
Tankovanie
Tankovanie vo Švédsku aj v Nórsku bolo približne rovnako drahé v čase našej cesty. Ceny vo Švédsku boli „stabilnejšie“ a pohybovali sa okolo 16 švédskych korún za liter benzínu, čo je niečo medzi 1,5 až 1,6 eura za liter podľa kurzu. V Nórsku ceny benzínu dosť kolísali od oblasti, kde sme sa pohybovali aj od pumpy, kde sme tankovali a napríklad aj času počas dňa. Pohybovali sa od 15 nórskych korún za liter benzínu až po 18. Teda približne 1,5 až 1,8 eura za liter. Snažili sme sa teda tankovať na tých lacnejších. O niečo lacnejší bol potom benzín v Nemecku a aj v Česku. Pred opustením Česka sme ešte dotankovali plnú nádrž a rovnako pred nástupom na trajekt v Nemecku sme dotankovali do plna.
V Nórsku aj Švédsku budete po ceste stretávať množstvo karavanov
Cestovné obmedzenia v čase pandémie
Síce počas leta pandémia covid ustupuje, stále platia pri prechádzaní medzi krajinami obmedzenia. Informácie overujeme hlavne na oficiálnych stránkach krajín, do ktorých cestujeme. A to hlavne na stránkach ministerstiev zahraničných vecí. Podmienky na vstup na trajekt majú zasa najlepšie popísané priamo na stránkach lodnej spoločnosti. Na celú cestu potrebujeme COVID Pass a musíme mať očkovanie, inak by nás do Nórska nepustili. Teda poďme postupne.
Česko a Nemecko len prechádzame, ale aj tak, ak by sme nemali očkovanie, museli by sme v Nemecku na test. Vo vnútorných priestoroch sa v oboch krajinách nosia rúška, teda v našom prípade sa to týka iba pumpy, keď tankujeme.
Na vstup do Švédska potrebujeme test alebo očkovanie. Toto kontrolujú v Nemecku pri nástupe na trajekt. Týmto ale opatrenia vo Švédsku končia. Rúška nenosí nikto nikde, všetko je otvorené. Akurát v obchodoch sú cedule, že máš dodržiavať odstup a dezinfekcie na ruky.
Do Nórska majú ale vstup bez obmedzenia len očkovaní. Neočkovaní môžu vstúpiť len zo zelených krajín a hneď pri príchode musia ísť na test. Ak by neočkovaní vstúpil z červenej krajiny, musí ísť do karantény. Na prechode hranicami očkovanie aj poctivo kontrolujú a preverujú. Inak ale v Nórsku nie sú v podstate žiadne opatrenia, ktoré by nás obmedzovali. Rúška sa nenosia nikde. Akurát v obchodoch sú dezinfekcie a v niektorých kempoch nás upozornia, že máme byť minimálne tri metre od vedľajšieho stanu.
Cesta k ľadovcu Kjenndal je tiež spoplatnená, pri vstupe je potrebné vypísať lístok a vložiť 50 nórskych korún do obálky
Ako prebiehala naša cesta do Švédska a Nórska
Konečne prišiel deň odjazdu a my môžeme vyraziť. Bratislavu opúšťame v piatok v poobedných hodinách. Smerujeme hneď na diaľnicu a potom smer Brno, Praha, Ústi nad Labem a ďalej na hranice Česka a Nemecka smerom na Drážďany. Diaľničnú známku do Česka sme kúpili už v predstihu, aby sme sa tým nemuseli zdržiavať. Cestu si takto rozdeľujeme, aby sme toho nemali v jeden deň veľa, a tak radšej vyrazíme už v piatok poobede a prejdeme prvých 500 kilometrov. A tie nám ubehnú celkom rýchlo. Pred prekročením nemeckých hraníc ešte natankujeme do plnej nádrže, keďže tankovanie v Česku je o niečo lacnejšie. Na hraniciach už nie sú žiadne kontroly, a tak si ani nevšimneme, kedy sme ich vlastne prešli.
V Drážďanoch len prespíme a skoro ráno pokračujeme na sever Nemecka. Loď do Švédska nám odchádza presne o tretej poobede a my máme pred sebou ďalších 500 kilometrov. Z Drážďan smerujeme na Berlín a potom ďalej na sever až do mesta Sassnitz. Vyrazili sme celkom skoro aj napriek tomu, že až po Berlín ideme v daždi, diaľnice sú v sobotu prázdne, a tak cesta ubieha celkom rýchlo. Do Sassnitzu prichádzame už okolo obeda. Máme teda čas, dať si obed, dotankovať znova lacnejší benzín v Nemecku ako je vo Švédsku a aj zájsť na pláž, ktorá je len kúsok od prístavu.
Pozor si treba dávať napríklad aj na lesnú zver. Nám vo Švédsku prebehne cez cestu stádo danielov.
V Nórsku sa zasa často pasú ovce aj priamo na ceste :)
Asi hodinku pred odchodom lode prichádzame do prístavu. Pri vstupe do prístavu nám kontrolujú lístky na loď, občianske preukazy a chcú vidieť aj COVID Pass alebo test na covid. Ten im ukazujeme, ale nejako detailne to neskúmajú a posielajú nás zaradiť sa do rady na nástup.
Loď je úplne plná, ale z prístavu vyrážame približne na čas. Je pekné počasie, a tak celú plavbu sedíme na vonkajšej palube a užívame si slnečné lúče. Na lodi sa dá nakúpiť v obchode, dá sa tu kúpiť aj niečo na zjedenie, no napríklad bar je kvôli opatreniam zatvorený. Sú tu povinné rúška alebo respirátory, keď sa presúvate po lodi. Keď sedíte na mieste, nemusíte ich mať. A väčšina pasažierov to aj dodržiava. Pri výstupe z lode už nekontroluje nikto nič a my môžeme smelo pokračovať naprieč Švédskom.
Vo Švédsku sa zdržíme dve noci. Z Ystadu ďalší deň skoro ráno pokračujeme popri Malmö a Göteborgu na sever k nórskym hraniciam. Pred hranicami zakempujeme a ostávame na rybačku. Až ďalší deň po obede prichádzame k švédsko-nórskym hraniciam. Pozor si treba dať na to, že v čase pandémie nemá Nórsko otvorené všetky hraničné priechody. Menšie sú väčšinou zatvorené, tak sa nimi do Nórska nedostanete. Opačným smerom ale niekedy fungujú, tak prejsť späť do Švédska ide.
V množstve nórskych údolí kempuje veľa ľudí len tak pri ceste
My prechádzame cez diaľničný priechod Svinesund. Už pri príchode vidíme peknú kolónu a postojíme si v nej takmer hodinu a pol, kým sa dostávame na hraničný priechod. Tu vojak kontroluje SPŽ prichádzajúcich áut. Domácich púšťa a zahraničné autá posiela na kontrolu. Kontrola už ale prebieha rýchlo, pozrú nám občianske, naskenujú QR z COVID Passov, spýtajú sa na dôvod cesty a môžeme ísť. Ak by sme nemali očkovanie, museli by sme ísť hneď na prechode na test.
Cesta späť z Nórska cez Švédsko, Nemecko, Česko až na Slovensko prebiehala obdobne. Tiež sme si to podobne rozdelili, aby sme mali približne 500 kilometrov denne. Vo Švédsku sme si dali dve noci na rybačku. Akurát posledný deň ideme zo Sassnitzu 1000 kilometrov až na Slovensko. Ani na jednom hraničnom priechode nás nekontrolujú. Jediné čo stojí za zmienku je plavba loďou z Ystadu do Sassnitzu. Plavíme sa v búrke a tou celkom veľkou loďou to hádže akoby to bolo špáradlo. A tak to aj na lodi vyzerá. Zamestnanci nestíhajú rozdávať sáčky a takmer každému na palube je zle. Bola to nekonečná plavba a my sme boli asi najšťastnejší ľudia, keď sme konečne pretrpeli tie dve hodiny. Spätne sme hľadali a predpovede hlásili v tom čase až 10 metrové vlny.
Cesta cez Nemecko prešla opäť celkom rýchlo, akurát v Česku nás zdržali ich tradičné zápchy na diaľnici.