Nórsko: Tri tipy na túry na Lofotách

Domov > Európa > Nórsko
august 2024
Praktické informácie:
Nórsko Nórsko
Oslo

Hlavné mesto

Nórska koruna (NOK)

Mena používaná v krajine

Na návštevu postačí občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Cestovný dokument, víza

Medzi Slovenskom a Nórskom nie je žiadny časový posun

Časový posun

Na návštevu Nórska je najvhodnejší čas od mája do augusta, kedy je v Nórsku najteplejšie a dni sú najdlhšie. Teploty sa na juhu krajiny pohybujú od 18 do 23°C, na severe je to o niekoľko stupňov menej. Najchladnejšie sú mesiace január a február, kedy je aj nejmenej denného svetla. Ak chcete okúsiť zimné športy, tak marec je na to ideálny. Stále je dostatok snehu, ale dni sú už dlhšie.

Cestovné obdobie

Nórčina

Úradný jazyk

Typ C Typ C
Typ F Typ F

Využívané typy zásuviek

Ako milovníci turistiky sme mali Lofoty v našom zozname miest, ktoré chceme navštíviť už dlho, ale doteraz na to nikdy akosi nebol čas ani priestor. Až keď sme sa ocitli na severe Švédska, sme sa rozhodli, že keď sme už tak blízko, určite navštívime aj Lofoty. Na spoznanie súostrovia nemáme tak veľa času, ale aj tak si chceme prejsť aspoň zopár túr, ktoré sa tu dajú absolvovať.

A na prvú z nich sa vydávame hneď po príchode. Cesta autom aj s pár zastávkami nám zo Švédskej Kiruny na Lofoty trvá skoro celé doobeda. Po obede ešte chvíľu skúšame chytať ryby, ale keď sa nám nedarí nič chytiť, mierime rovno do mestečka Svolvaer na túru na vrch Floya.

 

Floya a Djevelporten (Diablova brána)

Jedným z najkrajších túr na Lofotách sa nachádza nad mestečkom Svolvaer a vedie na vrch Floya, odkiaľ sú krásne výhľady na mesto a okolité kopce a cestou máte veľmi zaujímavý skalný útvar – Djevelporten. Djevelporten alebo v preklade Diablova brána je obrovský kameň zakliesnený medzi skalami, ktorý je skvelým miestom na fotku, hoci je dobré byť pri nej veľmi opatrní.

Mestečko Svolvaer leží ešte relatívne na začiatku Lofôt, takže je výborným miestom aj na prvé ubytovanie. Túra na vrch Floya začína na začiatku mesta pri cintoríne. Hneď na začiatku sa nachádza veľké platené parkovisko. My zastavujeme a parkujeme o niečo skôr pri pláži Svolvaer, kde je parkovanie zdarma. Túru si takto predĺžime o jeden kilometer, to nám však nevadí.

 

Prvé výhľady na Svolvaer

Prvé výhľady na Svolvaer

 

Zo začiatku sa ide po kamenných schodoch

Zo začiatku sa ide po kamenných schodoch

 

Túra na vrch Floya má síce približne len 1,5 km, ale zato je na nej prevýšenie okolo 430 metrov. Čiže nie je dlhá, ale náročná je v tom, že idete po celý čas strmo hore.

Túra sa začína schodmi  nazývanými Djeveltrappa alebo v preklade Diablovými schodmi. Schody sa začali budovať v roku 2019 a dosť uľahčili prvú časť túry. Aj tak je to celkom makačka vyjsť až na ich vrch. Niektorí vyjdú len po koniec schodov a tu sa otočia. Už aj tu sú však veľmi pekné výhľady na okolie.

Na konci schodov sa oddeľuje chodník do pravej strany, ktorý smeruje ku skalnatému výbežku Svolværgeita. Táto skala sa nachádza pod samotným vrchom Floya a navštevujú ho hlavne horolezci pre ktorých je zaujímavou výzvou.

 

Na konci schodov sa chodníky rozdeľujú

Na konci schodov sa chodníky rozdeľujú

 

Svolværgeita – skalný výbežok pod vrchom Floya

Svolværgeita – skalný výbežok pod vrchom Floya

 

Ďalšia časť túry prechádza pomedzi rôzne veľké balvany a veľmi krátka časť ide aj takmer po rovine. Potom ale znovu začíname stúpať po veľkých skalách. Tu si treba dať pozor v prípade zlého počasia, lebo skaly sú hladké a v daždi sa môžu dosť šmýkať.

Posledný úsek pred Djevelporten sú opäť schody, na vrchu ktorých vás čakajú opäť pekné výhľady. Djevelporten je zaujímavý skalný útvar –skala zaseknutá medzi dve veľké. Veľmi populárne je vyliezť na skalu a odfotiť sa na nej, dávajte si však pozor, lebo pod ňou nič nie je.

 

Výhľady po ceste

Výhľady po ceste

 

Od Djevelporten sa môžete rozhodnúť vrátiť sa späť alebo ešte pokračovať na vrch Floya. Od Djevelporten je to ešte ďalšie stúpanie a trvať by to malo byť približne pol hodinu. Samotný vrchol môže byť problém, lebo vyžaduje aj trochu lezenia. My sme sa už na samotnú Floyu nevydali a túru sme skončili pri Djevelporten. Je už celkom neskoro a vyzerá to, že sa blíži dážď.

 

Djevelporten – trúfli by ste sa postaviť do stredu?

Djevelporten – trúfli by ste sa postaviť do stredu?

 

Výhľady na opačnú stranu z Djevelporten

Výhľady na opačnú stranu z Djevelporten

 

Vyzerá, že prichádza dážď

Vyzerá, že prichádza dážď

 

Zostupujeme teda pomaly dole a k autu. Potrebujeme ešte nájsť kemp na dnešnú noc. Ten máme vyhliadnutý o niečo ďalej - Rystad Lofoten Camping. Je to malý kemp mimo hlavnej cesty na brehu veľmi pekného fjordu. Vybrali sme si ho hlavne z dôvodu, že v recenziách písali, že priamo z kempu sa dajú chytať ryby vo fjorde. Takže večer trávime ešte krátkou rybačkou avšak bez úspechu. Pekný večer preruší silný dážď, ktorý nakoniec neustáva až do rána. Neďaleko kempu sa začína aj pekná túra na vrch Kleppstadheia s výhľadmi na fjord.

 

Výhľady po ceste ku kempu Rystad Lofoten Camping

Výhľady po ceste ku kempu Rystad Lofoten Camping

 

Reinebringen

Asi najznámejšia túra na celých Lofotách. Fotky z vrchu Reinebringen (448 metrov nad morom) patria medzi tie najznámejšie, takže sa nemôžeme čudovať, že táto túra je veľmi populárna a chodí sem množstvo turistov. Preto sa aj odporúča začať ju skôr ráno alebo neskôr poobede. V lete, keď slnko nezapadá, to nie je problém. Ak sa dá, tak si ju ale určite nechajte na deň s pekným počasím. Bolo by totiž škoda vyjsť hore a nevidieť tie úžasné výhľady. Aj my sme pôvodne plánovali výstup na ráno, ale keď sme videli, že vrchol je v oblakoch, radšej sme sa rozhodli, že doobeda si prejdeme okolité dedinky a túru na Reinebringen sme presunuli na poobede.

 

Na vrch Reinebringen vedie 1978 schodov

Na vrch Reinebringen vedie 1978 schodov

 

Schody vidno už z diaľky

Schody vidno už z diaľky

 

Túra na Reinebringen sa začína blízko dedinky Reine. Parkovať sa tu dá na niekoľkých miestach, ale všetky sú trochu ďalej od začiatku túry. V dedinke Reine je veľké platené parkovisko neďaleko prístavu. Odtiaľto je to na začiatok túry približne kilometer. Ďalšou možnosťou je prejsť autom až za začiatok túry a asi po kilometri sa nachádza menšie neplatené parkovisko - Djupfjord view point, kde parkujeme aj my.

 

Z vrchu Reinebringe je úžasný výhľad

Z vrchu Reinebringe je úžasný výhľad

 

Na druhej strane vidno vysoké štíty

Na druhej strane vidno vysoké štíty

 

Túra na vrch Reinebringen je celkom krátka, má len 1,1 km, ale tak ako všetky túry na Lofotách je poriadne strmá  a na vrch vedie presne 1978 schodov.  Zo začiatku stúpajú schody pozvoľna, ale čím ďalej, tým sú strmšie a celý čas idete na vrch po schodoch. Na pár miestach si môžete odpočinúť. Celý čas máme krásne výhľady na jednu stranu fjordu. Keď ale vyjdeme hore, otvoria sa nám práve tie známe výhľady na dedinku Reine, na cestu E10, po ktorej sme prišli a ktorá spája všetky menšie ostrovy a okolité vysoké hory. Z hora ešte pokračuje chodník ďalej, tu už ale nie sú schody ale len vyšľapaný úzky chodník, ktorý vedie po hrebeni ďalej.

 

Po hrebeni sa dá pokračovať ešte ďalej

Po hrebeni sa dá pokračovať ešte ďalej

 

Scenérie sú tu nádherné

Scenérie sú tu nádherné

 

Pohľad na cestu, skadiaľ sme prichádzali

Pohľad na cestu, skadiaľ sme prichádzali

 

Kvalvika Beach a Ryten

Ďalšou veľmi obľúbenou túrou na Lofotách je túra k pláži Kvalvika a na vrch Ryten, ktorý sa vypína nad ňou. Pláž Kvalvika je krásna pláž s bielym pieskom a obkolesená vysokými horami. Nedá sa na ňu dostať autom a jediný možný prístup je prejsť pešo cez sedlo. Je to jedna z najľahších túr na Lofotách, pretože je nie je až tak strmá ako väčšina. Pláž je známa aj tým, že veľa ľudí sem chodí prespať v stanoch. My sme sa tiež rozhodli, že sa na pláž Kvalvika vydáme až večer, prespíme v stane a späť pôjdeme až nasledujúce ráno. Uvidíme či sa vydáme aj na vrch Ryten, keďže hlásia dosť veľký vietor. Na začiatok túry sa teda presúvame hneď ako zídeme dole z Reinebringen a začíname ju okolo piatej večer.

 

Stúpanie do sedla je len mierne

Stúpanie do sedla je len mierne

 

Mierime  do sedla medzi dva kopce

Mierime  do sedla medzi dva kopce

 

Pláž Kvalvika leží pri dedinke Fredvang a začať ju môžeme z niekoľkých miest v okolí. My začíname z cesty číslo 7708 asi 3 km za dedinkou Fredsvang. Hneď pri začiatku túry sa nachádza platené parkovisko. Keď však prichádzame, je plné. Pokračujeme teda ešte asi o kilometer ďalej k menšiemu parkovisku, kde sa nám podarí zaparkovať. Síce si takto predĺžime túru o kilometer, ale to nám nevadí. Parkovať sa dá tiež priamo v mestečku Fredvangalebo na parkovisku Innersand, odkiaľ ide na pláž Kvalvika ďalší chodník.

Túra na pláž z miesta, kde začíname my má tri kilometre, ak by ste začali na bližšom parkovisku, tak sú to len dva kilometre. Zo začiatku chodník stúpa, ale oproti iným túram len veľmi mierne. Ideme najskôr po väčších či menších skalách, vyšľapanom chodníku a jedna časť vedie aj po drevených lavičkách. Netrvá nám to veľmi dlho a prichádzame do sedla, kde sa nám naskytnú prvé pohľady na pláž Kvalvika.

 

Pohľad zo sedla na fjord, odkiaľ prichádzame

Pohľad zo sedla na fjord, odkiaľ prichádzame

 

Pred sebou už vidíme vrch Ryten

Pred sebou už vidíme vrch Ryten

 

Pláž Kvalvika

Pláž Kvalvika

 

Zo sedla už stačí len zísť dole. Križuje sa tu viacero chodníkov, ale nakoniec je jedno ktorým ideme, všetky vedú dole na pláž. Super je, že pri pláži je viac menej rovný terén a už zhora vidíme miesta na stany. Už je tu zopár stanov postavených a pár ľudí tu už kempuje a niektorí surfujú. My si staviame stan, varíme večeru a po nej sa ešte ideme prejsť na pláž. Trávime tu naozaj pekný večer.

Z pláže sa začína chodník aj na vrch Ryten, odkiaľ sú naozaj nádherné výhľady na pláž. Z pláže je to na vrch asi 2,6 kilometra s prevýšením 530 metrov. Z pláže vidíme, že robotníci práve stavajú schody. Tie sú zatiaľ len na začiatku túry.

Ráno sa budíme na to, že nám trochu poprcháva, a tak sa nám veľmi nechce vstávať. Nakoniec ale vylezieme zo stanu, pobalíme sa a vyrážame naspäť k autu.

 

Odvážnejší sa kúpu alebo surfujú

Odvážnejší sa kúpu alebo surfujú

 

Nad plážou je dostatok miest vhodných na stany

Nad plážou je dostatok miest vhodných na stany

 

Prechádzame popri pobreží ďalej

Prechádzame popri pobreží ďalej

 

Pláž Kvalvika a vrch Ryten

Pláž Kvalvika a vrch Ryten

 

Na Lofotách je množstvo možností na turistiku, ale ak tu máte menej času, tak tieto tri túry sa určite oplatí absolvovať.

 

Ďalšie cestopisy, ktoré by Vás mohli zaujať: