Omán: čo navštíviť v Nizwe a jej okolí
Našou prvou zastávkou v Ománe je mestečko Nizwa. Nizwa je historické mestečko, ktoré sa nachádza na severe Ománu, asi 160 km od hlavného mesta Muscat. Mesto je obklopené ďatľovými palmami a neďaleko neho sa nachádzajú aj najvyššie pohoria v Ománe. Je to jedno z najstarších miest v Ománe a kedysi bolo centrom obchodu, náboženstva a umenia. Dnes je to jedno z turistami najnavštevovanejších miest v Ománe. Okrem pamiatok priamo v meste, má aj veľmi dobrú strategickú polohu na návštevu zaujímavostí v jej neďalekom okolí. Či už sú to pevnosti, malebné dedinky alebo turistické trasy. Aj my sme si teda zvolili Nizwu ako svoju základňu na tri noci pre spoznávanie mesta a jeho okolia.
Tradičné hrnčiarske výrobky na trhu v Nizwe
Z Muscatu do Nizwy
Do Nizwy prichádzame hneď v prvý deň nášho pobytu v Ománe. Do Muscatu prilietame skoro ráno a hneď si preberáme auto v požičovni na letisku. Dostávame takmer nový Peugeot vo veľmi dobrej výbave. V Muscate sa ešte zastavíme na nákup v supermarkete Lulu. Spravíme si väčší nákup a potom už vyrážame na cestu. Z Muscatu do Nizwy vedie kvalitná cesta, len zo začiatku sú samé opravy a obmedzenia. Neskôr už ubieha cesta veľmi rýchlo, skoro celý čas ideme po diaľnici. Akurát si treba dávať pozor na radary. Je ich tu veľmi veľa, hádam aj každých 500 metrov. Ešte pred Nizwou sa zastavíme a zjeme obed, ktorý sme si kúpili v supermarkete a okolo dvanástej prichádzame do Nizwy.
Hneď na začiatku mesta stojí brána – Nizwa Gate, ktorá je hlavným vchodom do mesta. Brána je relatívne nová, ale je postavená v štýle, ktorý sa hodí k zvyšku mesta. Parkujeme priamo pri bráne a odfotíme si ju zvonka, dovnútra sa bohužiaľ nedá ísť.
Nizwa gate
Potom už smerujeme priamo do centra Nizwy. Veľké parkovisko vedľa centra sa nachádza vo vyschnutom koryte rieky. Parkovanie je tu zadarmo a viac menej je odtiaľto všadiaľ blízko. No treba byť opatrný, niekoľko dní pred naším príchodom, tu boli veľké prívalové dažde a záplavy a celé parkovisko aj s niekoľkými autami zaplavila rieka. Každý podvečer ale na parkovisku otvoria stánky, kde grilujú a podávajú rôzne dobroty na večeru.
Pohľad z pevnosti na Nizwu
Monument na kraji parkoviska vo vyschnutom koryte rieky
Ubytovanie v Nizwe
V Nizwe boli jedny z najlacnejších ubytovaní v Ománe. Možno je to aj tým že veľa ľudí Nizwu navštevuje len v rámci jednodenného výletu z Muscatu. Čo sa samozrejme tiež dá, centrum mesta je maličké a prejdete si ho za pár hodín. Najväčšou výhodou ubytovania v Nizwe na pár dní je možnosť robiť si výlety po okolí. Niekoľko ubytovaní je priamo v centre, tu si treba dať pozor, že tieto hotely väčšinou nemajú možnosť parkovania a parkovať musíte na veľkom parkovisku mimo centra. My sme si zvolili Nima Guest House, ktorý bol čistý a lacný. Poloha bola tiež fajn. Najlepšie boli každý deň chutné raňajky za cenu 1 OMR.
V uličkách Nizwy
Trhovisko Nizwa Souq
Len kúsok vedľa parkoviska v centre sa nachádza Souq, čiže miestne trhovisko. Trhovisko je už moderné a nachádza sa v niekoľkých pekne zrekonštruovaných budovách. Už to nie je taký trh, kde vonku visia kusy mäsa, ale všetko je tu pekne usporiadané. Je rozdelené na niekoľko častí, ako trh s ovocím a zeleninou, trh s mäsom alebo trh s rybami. Trh s rybami navštevujeme veľmi radi vždy, keď na nejaký natrafíme. V Nizwe ale bol viac menej prázdny. Asi preto, že odtiaľto to už nie je úplne blízko k moru. Nachádza sa tu aj časť so suvenírmi a tradičnými hrnčiarskymi výrobkami.
V Nizwe sa oplatí nakúpiť si ďatle
Každý piatok sa v Nizwe koná aj tradičný kozí trh, ten bohužiaľ tiež nenavštevujeme, keďže nám návšteva nevychádza na piatok. Odporúčame ale návštevu obchodu s ďatľami a ďalšími miestnymi pochutinami. Predávajú tu ďatle rôznych druhov aj s rôznymi príchuťami ako so zázvorom, šafránom či kardamónom. Určite ich treba ochutnať. Ďatle, ktoré kúpite v Ománe sú úplne iné ako tie na Slovensku, sú úžasne mäkké a sladké. Dajú sa kúpiť aj v supermarkete alebo v potravinách za veľmi lacno aj veľké balenia. Kľudne si tu môžete kúpiť aj vedro ďatlí. Ale v potravinách sme nenašli tie s rôznymi príchuťami. Nakoniec tu kupujeme vyše 2 kíl rôznych druhov a platíme cca 7 eur.
Kozí trh funguje iba v piatok, dnes je zatvorený
Trh so suvenírmi
Nizwa Fort
Asi najväčšou atrakciou mesta je pevnosť Nizwa Fort. Pevnosť bola postavená v 17. storočí a trvalo asi 12 rokov, kým pevnosť dokončili. Pevnosť je obklopená ochrannými múrmi, ktoré sú dokonca až 1200 rokov staré. Pevnosť slúžila kedysi hlavne na ochranu, ale aj ako sídlo imámov. Pevnosť je najväčšia kruhová stavba na Arabskom polostrove a je spojená s hradom. Je to najnavštevovanejšia pamiatka v Ománe, a tomu zodpovedá aj vstupné, ktoré je 5 OMR. Ale určite stojí za to pevnosť a hrad navštíviť. Komplex je celkom veľký a jeho návšteva je minimálne na hodinu alebo dve.
Nizwa Fort
Ako prvé vchádzame do kruhovej veže. Veľmi sa nám páči, že pred vstupom sú znázornené rôzne metódy ako sa bránili pred útočiacimi nepriateľmi. Napríklad ponad schody sú vybudované v strope šachty cez, ktoré liali na útočníkov horúci ďatľový sirup alebo na nich hádzali kamene. Ako potom prechádzame vyššie a vyššie na vežu, tak si všímame, všetky tieto vymoženosti, ktoré kedysi používali na odstrašenie útočníkov.
Labyrint chodieb a miestností v pevnosti
Zasadacia miestnosť
Z vrchu veže sa nám potom naskytá nádherný výhľad na okolité mesto a ďatľové plantáže. Schádzame z veže a prechádzame do zvyšku hradu, ktorý tvorí spleť chodieb a miestností. Nájdeme tu spálne, kuchyňu, ale napríklad aj miestnosť, kde sa imám stretával s ľuďmi. Prejdeme si ešte aj záhrady za hradom, kde vidíme našu prvú ťavu v Ománe a aj malé ťavíčatá.
Výhľad z pevnosti na mesto a hory v pozadí
V Nizwe sa okrem toho dajú navštíviť aj takzvané falaje, čiže zavlažovacie systémy. Najznámejšie sú Falaj Daris, ktoré sú zapísané aj v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Tieto zavlažovacie systémy sú neskutočne premyslené a odvádzajú vodu z hôr často cez niekoľko kilometrov dlhý systém kanálov. Týmto systémom je zabezpečené zavlažovanie datľovníkov. Podobné zavlažovacie systémy môžete vidieť vo viacerých mestách po okolí.
V pevnosti Nizwa Fort
V pevnosti Nizwa Fort
Mláďa ťavy v záhradách pevnosti
Jabreen Castle
Okrem samotnej Nizwy je hlavne v jej okolí množstvo zaujímavých a pekných miest, medzi nimi aj niekoľko hradov a pevností. Jedným z nich je aj Jabreen Castle, ktorý sa nachádza asi 40 kilometrov od Nizwy. Podľa mnohých je hrad Jabreen najkrajším hradom v Ománe. Hrad Jabreen bol postavený v 17. storočí a slúžil ako rezidencia imáma a zároveň ako obranný objekt. Táto krásna stavba kombinuje funkčnosť obranného hradu s nádhernou architektúrou a umeleckými detailmi. Je totiž známy svojimi bohatými umeleckými vyrezávanými drevorezbami, ktoré zdobia stropy, dvere a okná.
Vstup do hradu stojí 3 OMR. Hrad je celkom veľký, a tak si na jeho návštevu treba vynahradiť dosť času. My keďže sme navštívili už pevnosť v Nizwe, sme sa rozhodli návštevu hradu Jabreen vynechať.
Jabreen Castle
Pevnosť Bahla
Len pár kilometrov od Jabreen Castle sa nachádza ďalšia majestátna pevnosť Bahla, ktorá sa nachádza v rovnomennom mestečku. Je to jedna z najstarších a najdôležitejších pevností v Ománe a patrí medzi svetové dedičstvo UNESCO. Pevnosť Bahla bola postavená v 13. storočí a jej výstavba trvala viac ako sto rokov. Je obklopená vysokými múrmi, ktoré sú charakteristické svojou hrúbkou až do šiestich metrov a dĺžkou takmer 12 kilometrov.
Pevnosť Bahla
Jednou z hlavných dominánt pevnosti je veža, ktorá umožňovala obyvateľom sledovať okolie a chrániť sa pred potenciálnymi hrozbami. Pevnosť má množstvo vnútorných nádvorí, komnát a chodieb, ktoré návštevníkom umožňujú spoznať ománsku architektúru a kultúru. Normálne je pevnosť otvorená verejnosti, v čase našej návštevy ale boli asi otváracie hodiny skrátené kvôli Ramadánu. Dnu sme sa teda nedostali, ale aspoň sme sa prešli dookola. Pod hradbami sa nachádzajú aj zvyšky hlinenej dediny, ale mnohé budovy sú tu v zlom stave.
Oproti hradu cez cestu sa nachádzajú aj tradičné trhy, ktoré veľmi odporúčali, bohužiaľ ale nemáme šťastie a souq je zatvorený.
Polorozpadnutá hlinená dedinka pod pevnosťou v Bahle
Brána do mesta Bahla
Al Bilaad Historical Village
Historická dedinka Al Bilaad bola asi jedným z miest v okolí Nizwy, ktorá nás zaujala najviac. Pritom keď sme hľadali, čo vidieť v okolí Nizwy, túto dedinku nikde nespomínali a aj my sme na ňu narazili takpovediac náhodou. Väčšinou odporúčali Jabreen, Bahlu alebo Birkatal Mouz, ale Al Bilaad bola podľa mňa top. Nachádza sa pritom len asi 20 kilometrov od Nizwy v mestečku Manah.
V dedinke Al Bilaad sa prejdeme aj po strechách
A nazrieme aj do vnútra domov
Al Bilaad je unikátne miesto, kde sa môžeme poprechádzať v tradičnej ománskej hlinenej dedinke. V tejto dedinke už nikto nebýva, ale slúži ako kultúrna pamiatka.
Parkujeme na akomsi námestíčku priamo pred vstupom do historickej dedinky. Okrem nás tu nie sú žiadni turisti a v podstate ani žiadne cedule, ktoré upozorňujú na túto atrakciu. Nachádzame vstupnú bránu a trochu nesmelo vstupujeme, ale miestny strážnik nás hneď víta a ukazuje, že máme kľudne vojsť a prejsť si dedinu. Vstup je tu voľný.
Zrekonštruované domy v Al Bilaad
V uličkách
Zákutia
Areál je naozaj obrovský so spleťou uličiek a tradičných domov postavených z hliny. Veľká časť domčekov je už zrekonštruovaná, ale vzdialenejšie časti ešte nie sú zrekonštruované a sú v polozbúranom stave. Je super, že do veľa domčekov sa dá vojsť a dokonca sa dá prejsť aj na strechy, skadiaľ je výhľad na okolie. Často sme vyšli na strechu jedného domu a zišli sme niekde úplne inde. Nachádzajú sa tu aj tri mešity a veža, ktorá ale nie je prístupná. Najlepšie je, že v celom komplexe sme sami. Trávime tu nakoniec vyše hodiny, kým si prejdeme všetky uličky tohto zaujímavého miesta.
Hlavná ulička
Viac rozpadnuté časti
Z niektorých budov už veľa neostalo
Birkat Al Mouz
Ďalšou zaujímavou dedinkou neďaleko Nizwy, ktorú sa oplatí navštíviť je Birkat Al Mouz. Táto malebná dedinka je z Nizwy vzdialená asi 23 kilometrov. Nachádza sa v nádhernej oáze medzi horami a datľovníkmi. Dedinka je známa hlavne tradičnou pôvodnými hlinenými stavbami, datľovníkmi a premysleným zavlažovacím systémom. Birkat Al Mouz je aj východiskom výletov na slávnu horu Jebel Akhdar, na ktorú je ale možné vyjsť len na autách s pohonom 4x4. Ak také auto nemáte, stačí zaparkovať v Birkate pri hrade Bayt Ar Ridaydah. Nám len čo sme zaparkovali, ponúkali tento výlet.
Bayt Ar Ridaydah
Okrem pevnosti je možné v Birkate vidieť aj zavlažovací systém Falaj Al Khatmain, kde vidíme ako je voda, ktorá tečie hlboko z hôr pomocou systému kanálov distribuovaná pomedzi palmové polia.
Zavlažovacie systémy
Medzi palmami v Birkate
O niečo ďalej sa nachádzajú ruiny dvoch hlinených dedín. My sme navštívili prvú z nich. Parkujeme na hlavnej ceste a prechádzame úzkou cestou doľava. Vstup nie je nijako značený, ale nachádza sa vedľa hotela Bait Al Sabah Heritage Inn. Domy v tejto dedine sú viditeľne v horšom stave ako v Al Bilaad. Mnohé sú napoly zrútené alebo už len zvyšky budov pomedzi ktoré sa pasú kozy. Zaujímavé je, že domčeky sú tu postavené terasovito na kopci. Vychádzame teda vyššie až ku akejsi citadele na vrchu, odkiaľ sa nám otvára krásny výhľad na mesto pod nami.
Aj pomedzi hlinené domčeky vedú kanály a nad nimi pobehujú kozy
Výhľad na rozpadnuté hlinené domčeky, palmovú oázu a mesto Birkatal Mouz
Ďalšia hlinená dedina medzi palmami pár sto metrov vedľa
Schádzame dolu a presúvame sa autom o pár sto metrov ďalej, kde by mala byť ďalšia pekná vyhliadka. Je to kopček s nejakými vysielačmi. Parkujeme pod kopčekom a rýchlo vybehneme tých pár metrov hore. Určite sa tu oplatí zastaviť. Máme presne opačný výhľad ako pred chvíľkou a pod nami vidíme, mesto, ďatľovníky a hlinené dedinky oproti nám.
Najkrajší výhľad na Birkat al Mouz
Okrem týchto pár najbližších mestečiek v okolí Nizwy sa dajú podniknúť aj výlety na hory a do pekných wadi. My si z množstva možností vyberáme, že navštívime kaňon Wadi Damm a spravíme si turistiku po okraji ománskeho „Grand kaňonu“. Tieto miesta si ale zaslúžia samostatné články.