Working Holiday Nový Zéland – ako na to?
Väčšina z nás rada cestuje a lákajú nás všelijaké kútiky našej Zeme, či už sú od nás blízko alebo vzdialené tisíce kilometrov. A rovnako aj veľa z nás Slovákov túži pracovať niekde v zahraničí. Či už je to z dôvodu lepšieho zárobku, zdokonalenia jazyka, nadobudnutia skúseností alebo spoznania života v iných krajinách. Odchádzajú väčšinou mladí ľudia, počas štúdií cez prázdniny, privyrobiť si nejaké tie peniažky alebo po skončení školy, ak nenachádzajú uplatnenie na Slovensku. Keďže Slovensko je členom Európskej Únie, ísť pracovať v rámci Európy dnes už nie je žiadny problém a ani nič výnimočné. Ťažšie, ale samozrejme nie nemožné to býva, ak chce človek ísť pracovať mimo Európu. Jedným z najvzdialenejších miest, kde sa dá vycestovať za prácou je Nový Zéland, a to napríklad prostredníctvom Working Holiday víz.
Každý rok ponúka Nový Zéland 100 miest pre Slovákov v kategórii Working Holiday. Je to jedna z možností ako sa na Nový Zéland dostať, s možnosťou tam pracovať a cestovať. Kvóta sa otvára raz ročne a vtedy je možnosť podania žiadostí o tento typ víz. Nielen pre cestovateľov je Nový Zéland zaujímavou krajinou, a tak Vám ponúkame malé zhrnutie ako na Working Holiday Víza na Nový Zéland.
Sto miest pre celé Slovensko je veľmi málo, a tak sa väčšinou táto kvóta, ktorá sa otvára vždy v určitý deň rozoberie veľmi rýchlo. Napríklad tento rok (2015) bola kvóta pre Slovensko otvorená 23.04.2015 o 10:00 novozélandského času, čo bolo presne o polnoci z 22.04 na 23.04 slovenského času a bola rozobraná približne za 3 minúty. Čiže pri vypĺňaní a odosielaní žiadosti musíte byť veľmi rýchly, aby sa Vám jedno z týchto sto miest podarilo získať. Rovnako kvóta pre rok 2016 bude otvorená v apríli 2016. Presný dátum a čas bude zverejnený niekoľko dní pred otvorením.
Samozrejme aj tieto víza majú nejaké obmedzenia:
- musíte byť občan Slovenskej republiky, mať slovenský cestovný pas, ktorý je platný minimálne tri mesiace po plánovanom opustení Nového Zélandu
- musíte mať od 18 do 35 rokov a nemôžete so sebou priniesť deti
- musíte mať spiatočnú letenku na Nový Zéland alebo peniaze na jej zakúpenie
- musíte mať aspoň NZ$4,200 (Novozélandských dolárov) na pokrytie životných nákladov
- musíte mať zdravotné poistenie platné počas celej doby pobytu na Novom Zélande
Všetky podrobné informácie sa dočítate priamo na stránke Novozélandského imigračného úradu.
Poďme si teda bližšie rozobrať proces podávania žiadosti o tieto víza.
Na stránke Imigračného úradu Nového Zélandu sa môžete zaregistrovať už pred otvorením kvóty pre podávanie víz. Samozrejme, ak plánujete o tieto víza požiadať, aj tak urobte.
Pre registráciu budete potrebovať tieto údaje:
meno, priezvisko, e-mailovú adresu, používateľské meno, heslo (heslo musí mať minimálne 7 a maximálne 15 znakov a musí obsahovať tri rôzne znaky napríklad veľké písmeno, číslo, špeciálny znak), vybrať si bezpečnostnú otázku a zadať na ňu odpoveď, súhlasiť s podmienkami.
Link na registráciu:
https://www.immigration.govt.nz/registration/CreateAccount.aspx
Po vyplnení týchto údajov a potvrdení registrácie Vám príde na mail informácia o zaregistrovaní. Potom sa samozrejme môžete prihlásiť a pod týmto účtom budete podávať svoju žiadosť o víza.
Link na prihlásenie:
https://www.immigration.govt.nz/secure/Login+Working+Holiday.htm
Ešte pred spustením kvóty je možné vyskúšať si vyplnenie celého formulára na nečisto, a to tak, že sa registrujete pod nejakou inou krajinou, keďže niektoré krajiny ako napríklad Kanada, Fínsko nemajú počet miest obmedzený, a tak je možné zobraziť ich formuláre takmer neustále a vyskúšať si ich vypĺňanie aj keď kvóta pre Slovensko ešte nie je otvorená. Pri registrácii za inú krajinu je potom samozrejme vhodné použiť iný e-mail a prihlasovacie údaje. Nie tie, ktoré budeme používať pri reálnom podávaní žiadosti.
Samotné podanie žiadosti pozostáva z vyplnenia niekoľkých formulárov a zaplatenia poplatku. Pozor si treba dať pri skúšaní vypĺňania formulárov na iných krajinách, aby sme neodoslali formulár s našimi údajmi pod inou krajinou, keďže napríklad Fínsko nemá poplatok, po stlačení Submit sa nám môže stať, že sa žiadosť aj odošle a to môže byť problém. Keďže kvóta pre Slovensko sa minie, povedal by som, až extrémne rýchlo je dobré sa na vypĺňanie formulárov pripraviť, tak aby sme ich dokázali vyplniť čo najrýchlejšie. Napríklad je dobré pripraviť si dokument, kde si vypíšeme všetky potrebné údaje, a pri vypĺňaní žiadosti si dáme vedľa seba na obrazovke dve okná a pripravené údaje rýchlo kopírujeme pomocou CTRL + C a vkladáme pomocou CTRL + V. Niektorí sú zasa rýchlejší v písaní ako v kopírovaní, tak samozrejme to budú vypisovať. Ďalšou z možností je pred ostrým vypĺňaním si prejsť formulár na inej krajine a nastaviť internetový prehliadač na pamätanie formulárov, vtedy stačí na políčka klikať a potom vyberať z možností, ktoré už boli predtým v políčku vypísané. Ďalej existujú aj možnosti doinštalovania rôznych programov (Autofill, Autofill forms, atď.), ktoré po správnom nastavení vedia automaticky formulár vyplniť a v tom prípade stačí tlačidlom Next sa presúvať na ďalšie formuláre a potom len žiadosť odoslať. V podmienkach imigračného úradu je však uvedené, že je zakázané používať automatické vypĺňanie formulárov a rovnako aj trénovať vypĺňanie na iných krajinách. Tiež nie je vylúčené, že budú vo formulári pre Slovensko zmeny oproti iným krajinám a oproti formulárom z minulých rokov. Vtedy automatické vypĺňanie nemusí byť prospešné a je potrebné údaje i tak vyplniť ručne. Takže je na každom z Vás ako sa k tomu postaví. Rozumné je napríklad vypĺňať všetky povinné položky a nezdržiavať sa zbytočne s nepovinnými. Každá sekunda v tomto prípade je cenná. Vypĺňanie formulára je možné v ktoromkoľvek internetovom prehliadači. Nám sa najlepšie osvedčila Mozilla Firefox. V Google Chrome nám formulár dosť mrzol a zasekával sa.
Pozrime sa teraz podrobnejšie na jednotlivé formuláre a údaje, ktoré je v nich potrebné vyplniť.
PERSONAL - táto karta je rozdelená na tri časti:
Personal Details – tu je potrebné vyplniť osobné údaje (samozrejme, keďže všetka komunikácia prebieha v angličtine tak aj všetky údaje vypĺňame bez diakritiky):
Family Name (rovnaké ako v pase ale bez diakritiky), Given Name (rovnaké ako v pase ale bez diakritiky), Pohlavie, Dátum narodenia, Krajinu narodenia, Adresu, Email, Spôsob komunikácie.
Ďalej je potrebné zvoliť, či ste zastupovaný imigračným poradcom – tu je potrebné zvoliť NO, ak zvolíte YES, budete musieť vyplniť ďalšiu kartu, kde je potrebné vyplniť údaje o imigračnom poradcovi.
Identification – vypĺňajú sa údaje o pase, čiže dva krát číslo pasu a dátum exspirácie. Okrem toho je povinné vyplniť ešte jeden doklad, čo môže byť občiansky preukaz alebo vodičský preukaz a zadáva sa tu číslo dokladu a dátum jeho vydania.
Occupation Details – údaje o terajšom zamestnaní, je to ale nepovinné takže nie je nutné sa tým zdržiavať.
HEALTH
Odpovedáte na otázky ohľadom Vášho zdravotného stavu. Ideálne je na všetky otázky odpovedať NO.
CHARACTER
Odpovedáte na otázky, napríklad či ste boli vo väzení alebo niekedy vyhostený z Nového Zélandu. Ideálne je tiež odpovedať na všetky otázky NO.
WORKING HOLIDAY SPECIFIC
Informácie ohľadom Vášho pobytu na Novom Zélande.
Boli Vám niekedy vydané Working Holiday víza na Nový Zéland?
Máte dostatok peňazí na pokrytie pobytu na Novom Zélande?
Dátum kedy plánujete pricestovať na Nový Zéland.(je to len orientačný dátum, ktorý nie je nutné dodržať).
Boli ste niekedy na Novom Zélande? Kedy?
Máte dostatok peňazí na kúpenie letenky pri opúšťaní Nového Zélandu?
Spĺňate špecifické podmienky na uchádzanie sa o tieto víza?
Po vyplnení každej karty je potrebné stlačiť tlačidlo NEXT, vtedy sa karta uloží a zobrazí sa pri nej zelená fajočka. Ak sa vedľa karty zobrazí červené X, niečo nemáme vyplnené správne. Po správnom vyplnení všetkých kariet, sa nám zobrazí tlačidlo SUBMIT, ktorým pokračujeme k odoslaniu žiadosti. Po jeho stlačení sa nám zobrazí niekoľko informácií so zaškrtávacími políčkami (tuším ich bolo 11), ktoré je potrebné zaškrtnúť, že všetkému rozumiete a pokračovať ďalej. V ďalšom kroku bude len zobrazená informácia, že na odoslanie žiadosti je potrebné zaplatiť 165 Novozélandských dolárov a pokračovať ďalej je potrebné kliknutím na odkaz, ktorý je v texte: secure payment site.
V ďalšom kroku sú zobrazené informácie o platbe a teda, že na platbu je potrebné použiť kartu VISA alebo MasterCard, nezáleží na tom či je kreditná alebo debetná. Ostatné karty ako Diners, American Express nie sú podporované. Poplatok nemusíte hradiť z vlastnej karty. Môže to byť karta priateľova, rodičov alebo súrodencov. V tomto kroku je potrebné zadať meno toho, kto to bude platiť, teda meno osoby, ktorej kartu použijete a pokračujete stlačením OK. V poslednom kroku je potrebné len zadať údaje o karte, a to číslo karty (toto je najlepšie mať pripravené a len ho skopírovať, keďže je dosť dlhé, a tak je jeho písanie časovo zložité a aj náchylné na chyby), dátum exspirácie karty, meno na karte a CVC kód. Pre kartu si ešte treba pomocou internet bankingu alebo v banke overiť, či máme povolené platby cez internet a dostatočné limity. Asi by nás nepotešilo, keby kvôli nepovoleným platbám cela žiadosť neprešla. Po vyplnení údajov o karte, dáme rýchlo zaplatiť a až keď sa nám zobrazí stránka, že naša platba bola prijatá si môžeme byť istý, že sme to stihli.
Technika je niekedy ale proti nám, a to hlavne v takýchto prípadoch, keď potrebujeme niečo rýchlo dokončiť. Pri otvorení kvóty pre Českú republiku sa napríklad stalo, že pravdepodobne servery imigračného úradu nezvládli nápor žiadateľov a 45 minút boli úplne nedostupné. Po ich spojazdnení sa všetky miesta minuli do piatich minút. Pri Slovensku to síce servery vydržali, no i tak sa nám stalo, že pri vypĺňaní všetkých kariet s údajmi nám niektoré údaje neuložilo a museli sme vypĺňať rýchlo znova a tým pádom sme stratili drahocenné sekundy.
Po odoslaní a zaplatení Vám o pár dní (zvyčajne už po dvoch dňoch) príde e-mail o schválení (prípadne neschválení) víz, no môžu si od Vás vyžiadať aj nejaké dodatočné údaje (sken pasu, lekársku prehliadku). Na schválených vízach potom máte uvedený dátum do ktorého platia (1 rok od schválenia), do tohto dátumu musíte vstúpiť na Nový Zéland a potom môžete rok na Zélande pracovať, študovať, cestovať. Ak do tohto dátumu nevycestujete, víza Vám prepadnú a druhýkrát o ne žiadať už nemôžete. Pre Slovákov majú tieto víza ešte nejaké obmedzenia a to napríklad, že nemôžete pracovať pre jedného zamestnávateľa dlhšie ako šesť mesiacov alebo počas celej doby pobytu nemôžete študovať dlhšie ako šesť mesiacov. Ak teda patríte k tým, ktorí sa rozhodli získať Working Holidaz víza, budeme Vám držať palce a pre tých, ktorí uspejú to bude určite skvelá cestovateľská a aj pracovná skúsenosť.
Užitočné odkazy:
Imigračný úrad Nového Zélandu:
http://www.immigration.govt.nz/migrant/
Facebook skupina venujúca sa Working Holiday vízam na Nový Zéland:
https://www.facebook.com/groups/753677594660545/