Francúzska Polynézia: Moorea
Moorea je jeden z najkrajších a najobľúbenejších ostrovov Francúzskej Polynézie. Nájdete na ňom krásne pláže, tyrkysové more, výborné možnosti na šnorchlovanie, ale aj turistiku. Populárnym ho robí aj to, že sa nachádza len 17 kilometrov od hlavného ostrova Tahiti, a tak je veľmi jednoduché dostať sa sem.
Moorea patrí do skupiny Society Islands a je aj jeden z najväčších ostrovov. Jeho obvod je asi 70 km, má tvar trojuholníka alebo teda srdca, pričom na severe ostrova sa nachádzajú dva veľké zálivy Cooks Bay a Opunohu Bay, ktoré sú rozdelené horou Mount Rotui. Stred ostrova tvorí hustá zelená džungľa a hory s najvyšším vrcholom Mont Tohiea s výškou 1207 metov nad morom. Nachádzajú sa tu mnohé turistické trasy a vyhliadky, a tak je ostrov populárny aj pre tých, čo chcú stráviť dovolenku aktívne.
Krásne pláže na Moorei nechýbajú
Kde sa na Moorei ubytovať
Na Moorei nájdete množstvo možností na ubytovanie od jednoduchých hostelov, cez chatky až po luxusné rezorty. Keďže ostrov je celkom veľký, výber polohy ubytovania záleží aj od toho, či máte k dispozícii požičané auto. Všetky verejné pláže na ostrove sa nachádzajú na severnej strane ostrova. Takisto na severe sú aj dve zaujímavé zátoky a možnosti na turistiku. Keďže na Moorei síce autobusy chodia, ale nikto nevie ako, a ak nebudete mať požičané auto, tak je najlepšie zvoliť ubytovanie práve tu. Odtiaľto sa už jednoducho dostanete na pláže aj bickylom. Ak máte požičané auto, tak na polohe až tak veľmi nezáleží, lebo autom rýchlo prejdete aj na opačnú stranu ostrova.
Naše bicykle. Na presuny po ostrove úplne stračia.
Vzhľadom na vysoké ceny požičania auta, je Moorea jedniný ostrov, kde si auto nepožičiavame. Aj preto nakoniec volíme ubytovanie v chatkách Fare To'erau & Mara'amu. Majú dobrú polohu. Všetko, čo chceme na ostrove navštíviť, máme dostupné bicyklom, ktorých požičanie je v cene. Chatky nie sú najnovšie, ale napriek tomu ubytovanie to nie je zlé, navyše dvakrát dostávame aj veľkú porciu čerstvého ovocia.
Po takýchto cestách sa presúvame na bicykli
Čo vidieť na Moorei
Okolo celej Moorei sa rozkladá koralový útes, takže to znamená že more je tu pokojné a nachádza sa tu mnoho miest na ideálnych na šnorchlovanie. Najväčším lákadlom Moorei sú hlavne pláže a šnorchlovanie. Problém je, že väčšina pláží na ostrove je súkromná a dostanete sa k nim, len ak ste ubytovaní v tom ktorom hoteli. Nachádza sa tu ale aj niekoľko veľmi pekných verejných pláží, ktoré sme navštívili počas nášho pobytu aj my.
Pláž Temae
Na Mooreu prilietame zo susedného Tahiti okolo obeda. Keďže hneď vedľa letiska sa nachádza jedna z najkrajších pláží na ostrove – pláž Temae, rozhodneme sa vyraziť sem rovno po prílete. Pláž má dve časti, na jednej sa nachádza hotel Sofitel, ale druhá časť pláže je verejná. Na pláž sa dá z letiska dostať aj peši, je vzdialená len pár sto metrov. Je práve nedeľa a na pláži je aj mnoho miestnych, ktorí si robia piknik alebo si púšťajú hudbu z reprákov, čo je asi obľúbená činnosť miestnych Tahiťanov. Pláž je poriadne široká a nie je problém nájsť si tu miesto. Rozložíme sa teda do tieňa stromu a ideme sa hneď okúpať. Voda je tu priezračne čistá a nájdeme tu aj dobré miesto na šnorchlovanie. Viditeľnosť vo vode je naozaj perfektná. Jediným maličkým problémom je prúd. Voda nás celkom berie smerom k hotelu Sofitel, nie je to ale nič hrozné. Vo vode vidíme množstvo farebných rybičiek a aj pár pekných koralov.
Pláž Temae s hotelom Sofitel v pozadí
Po pár hodinách na pláži je čas dostať sa na hotel. Prejdeme pešo na hlavnú cestu, kde sa hneď nachádza zastávka autobusu. Čakáme takmer hodinu, ale autobus neprichádza. Nakoniec nám zastane novozélandský pár, ktorý nás odvezie až priamo k nášmu ubytovaniu a vysvetľujú nám, že v nedeľu na ostrove nič nefunguje a všetky obchody aj väčšina reštaurácií je zatvorená a ani autobus nechodí. Našťastie jedlo na večeru máme, takže si ho len uvaríme v našej chatke a večer už len oddychujeme na terase.
Šnorchlovanie pri pláži Temae
Pláž Hauru
Na druhý deň ráno sa vyberieme na ďalšiu pláž – Hauru. Táto sa nachádza len 5 km od nášho ubytovania, takže ráno berieme bicykle a vyrážame. Cesta okolo ostrova je po väčšine rovina, iba sem tam je menší kopček. Po jej krajoch sú vyznačené aj cyklopruhy, takže sa nám na bicykloch ide veľmi dobre a za chvíľku sme už aj na pláži. Pred plážou sa rozkladá park, ale pláž je od parku oddelená plotom a schodíkmi. Samotná je pláž je ale celkom malá. Akurát dnes, keď sme na tejto pláži, na ostrove pristála veľká výletná loď a všetci jej pasažieri ju vzali útokom, tak to tu bolo dosť preplnené.
Pláž Hauru
Na túto pláž sme sa vrátili ešte aj o pár dní neskôr a vtedy už bola omnoho pokojnejšia. Dá sa tu takisto dobre šnorchlovať, aj keď viditeľnosť vo vode je o niečo horšia ako na pláži Temae. Dokonca sa tu dajú bežne vidieť aj raje.
Raja úplne pri brehu na pláži Hauru
Celé doobeda trávime na tejto pláži a keď sa blíži čas obeda, zamierime na druhú stranu cesty do Petit Village – čo je akoby také malé nákupné centrum s niekoľkými reštauráciami. Po obede sa zase presunieme asi kilometer späť na pláž hotela Tipaniers.
Pláž Tipaniers a raje a žraloky v lagúne
Jednou z najväčších atrakcii na Moorei je plávanie s rajami a so žralokmi v lagúne okolo ostrova. Mnoho agentúr organizuje tieto výlety a väčšinou stoja okolo 100 eur na osobu. Na to aby ste sa ale dostali k žralokom či rajám, nepotrebujete žiadny drahý výlet. Oveľa lacnejším spôsobom ako sa dostať na lagúnu k rajám a k žralokom je požičať si kajak na pláži hotela Les Tipaniers.
Táto pláž je už samotná veľmi pekná a stojí za návštevu, ale je to súkromná pláž patriaca hotelu Les Tipaniers. Jediná možnosť ako sa na pláž dostať je, povedať strážnikovi, že si idete požičať kajak. To robíme aj my, majú tu dokonca malé parkovisko, kde si zaparkujeme naše bicykle a potom pešo prechádzame na pláž. Na pláži už potom nikto nekontroluje, či si naozaj požičiavate kajaky. Prípadne či tu ostanete aj potom ako kajaky vrátite.
Úžasná pláž hotela Tipaniers
Požičanie kajaku na hodinu stojí 1500 XPF a nie je potrebná rezervácia dopredu, väčšinou tu majú dostatok kajakov k dispozícii. Ku kajaku vám dajú aj záchranné vesty, môžete si u nich uložiť veci a vysvetlia vám, kam máte ísť.
Nachádzajú sa tu dve oblasti, kam sa chodí. Prvým miestom je lagúna na ľavej strane medzi dvomi ostrovmi a druhé miesto, je napravo od pláže, kde sa šnorchluje so žralokmi. My sme si najskôr mysleli, že obidve tieto miesta sú pri sebe, ale nie je to tak. Berieme teda kajak na dve hodiny a vyberáme sa do ľava do lagúny medzi dvoma ostrovmi. Nanešťastie akurát dneska dosť fúka, takže sa nám ide pomerne ťažko, hlavne smerom k ostrovom, keďže veslujeme proti vetru. Keď už ale vojdeme do lagúny medzi ostrovmi, je voda oveľa pokojnejšia a takmer tu ani nefučí.
Lagúna medzi dvomi ostrovmi
Na jednom z ostrovov sa nachádza aj reštaurácia Coco Beach a ak si netrúfate zájsť sem na kajaku alebo si nechcete zobrať výlet s agentúrou, je tu možnosť rezervovať si stôl v tejto reštaurácii. V takom prípade vás vyzdvihnú aj zavezú späť z Moorei. Na opačnom brehu si zase robia pikniky agentúry s turistami, ktorí sú tu na výlete loďou. Majú tu porozkladané stoly so stoličkami. Kajak parkujeme pár metrov od týchto stolov a ideme sa prejsť. Tieto ostrovy sú súkromné. Na ostrov teda nemôžeme, ale po vode a pláži sa môžete v pohode prechádzať. Vidíme tu aj pár rají. Všetky sú hlavne blízko stolíkov, kvôli tomu, že ich tu kŕmia. Inak ich v zátoke vidíme len sem-tam preplávať a takisto tu nevidíme ani žiadne žraloky. Prejdeme kajakom na pláž oproti, vedľa reštaurácie Coco Beach, tu sa aj prejdeme po pláži a potom ideme šnorchlovať. Nachádzame tu pár farebných rybičiek, ale hlavne je tu množstvo koralov.
Pohľad z jedného z maličkých ostrovov na Mooreu
Cestou späť sa ešte zastavíme na maličkej divokej pláže neďaleko pláže Les Tipaniers. Vraciame kajaky na pláži a zvyšok poobedia si užívame na pláži hoteli Les Tipaniers.
Jedna z rají, ktoré plávajú pri pláži s piknikovými stolmi
O niekoľko dní neskôr sa na pláž Tipaniers vraciame ale znovu. Opäť si požičiavame kajaky a tentoraz mierime na opačnú stranu ku žralokom. Toto miesto je aj bližšie a dneska nám tak nefúka, takže sa nám na kajaku ide oveľa lepšie. Miesto so žralokmi spoznáte veľmi jednoducho, vždy tu kotví niekoľko lodiek a kajakov. Niekedy by som povedal, že budem mať rešpekt keď uvidím vo vode žraloka. Tu to ale nejako nevnímame. Priväzujeme kajak a rýchlo skáčeme do vody. Je to tu naozaj perfektné, hneď vidíme jedného veľkého žraloka ako prepláva okolo. Niektoré majú dĺžku aj okolo dvoch metrov, iné sú trocha menšie. Jedná sa o žraloky čiernohroté, ktoré nie sú pre človeka nebezpečné, ale aj tak je to zaujímavý pocit plávať s nimi. Žralokov je tu niekoľko a sú strašne rýchle, človek sa ani nestihne otočiť a už aj odpláva ďalej.
Jeden zo žralokov
Je to úžasný zážitok. Okrem žralokov tu plávajú aj veľké raje. Takže nakoniec toto je oveľa lepšie miesto na pozorovanie ako to medzi ostrovmi, keďže tu vidíme aj žraloky aj raje.
Žralok a raja
Potom ako vrátime kajaky, opäť poobedie trávime na pláži Tipaniers. Ďalším miestom, kde sa dajú požičať kajaky je na juhu ostrova pi ubytovaní Marks Place. Požičanie je tu oveľa lacnejšie a stojí len 1500 XPF na celý deň. No nevýhodou je, že v tých oblastiach nie je možnosť plávať so žralokmi.
Belvedere Lookout
Dnes berieme bicykle a vyrážame na opačnú stranu ostrova ako deň predtým. Máme v pláne prejsť si vnútrozemie a dve zátoky Cook’s Bay a Opunohu Bay. Už samotná jazda pozdĺž Opunohu Bay je zážitkom a naskytujú sa nám neskutočné výhľady na hory, kam smerujeme. Za múzeom Fare Natura odbáčame z hlavnej cesty na Route de Ananas, ktorá spája cez vnútrozemie dve zátoky. Smerujeme do vnútrozemia k vyhliadke Belvedere Lookout. Pri jazde na bicykli pozor na to, že cesty do vnútrozemia už niekedy smerujú strmo do kopca, nie ako popri pobreží. Až hore na vyhliadku vedie asfaltka, a tak keď ste autom, nie je problém vyviezť sa až hore. My ale chceme hlavne turistiku a parkujeme naše bicykle ešte dole pri lanovom parku Tiki Parc Moorea a hore pokračujeme peši. Turistický chodník od Tiki Parc po vyhliadku je dlhý asi 2 km a vedie cez les popri niekoľkých zrúcaninách. Netrvá nám to ale vôbec dlho a už si z vyhliadky užívame krásne výhľady na obe zátoky pod nami.
Opunohu Bay skoro ráno
Výhľady z vyhliadky Belvedere
Cestou prechádzame cez polia s ananásmi
Tu ešte ale nekončíme. Máme v pláne prejsť a navštíviť dve ďalšie vyhliadky: Col des Trois Cocotiers a Col des Trois Pinus.
Col des Trois Cocotiers
Ako k prvej sa vydávame ku Col des Trois Cocotiers, čo je v preklade vyhliadka Troch kokosových orechov. Je to vlastne sedlo, ktorým sa dá prejsť cez pohorie na opačnú južnú stranu ostrova. Ale sú odtiaľto nádherné výhľady, takže sa sem určite oplatí vydať aj keď nebudete pokračovať ďalej. Od vyhliadky Belvedere je to sem takmer tri kilometre jednosmerne a bude to trvať okolo hodiny. Chodník najskôr pomerne dlho klesá do údolia a potom znovu strmo stúpa do sedla. Je to ale jednoduchá túra a chodník je aj celkom dobre značený. Len posledných pár metrov je strmších a sú tu natiahnuté aj laná pre pomoc.
Výhľady z Col des Trois Cocotiers
V sedle
Výhľad zo sedla
Zo sedla sa po tej istej trase vraciame späť na Belvedere Lookout. Tu už sa medzitým nazbieralo dosť ľudí aj áut, takže sa tu veľmi nezdržujeme a rovno mierime ku Col des Trois Pinus.
Col des Trois Pinus
K tejto vyhliadke sa musíme pár sto metrov vrátiť rovnakou cestou ako sme vychádzali k Belvedere Lookout a potom odbočíme k vyhliadke. K tejto vyhliadke je to z Belvedere len 1,5 km. Kým prvá polovica sa ide príjemne, druhá polovica vedie cez serpentíny do kopca. Stúpanie to nie je dlhé, ale v tomto podnebí, sme hneď spotení. A hlavne sme si nezobrali dostatok vody, tak už žiadnu nemáme. Na vrchu sa nachádza hojdačka a dajú sa tu spraviť veľmi pekné fotky. Výhľady sú tu opäť neskutočné.
Výhľady z Col des Trois Pinus
Výhľady z Col des Trois Pinus
Cestou späť z vyhliadky
Z vyhliadky nejdeme späť ale pokračujeme ďalej po značke, ktorá by nás mala okruhom zaviesť späť k našim bicyklom, kde sme začínali. Najskôr ideme strmo dole, potom ale prichádzame na poľnú cestu, ktorá vedie pomedzi polia s ananásmi a okolo nás sa naskytajú krásne výhľady na hory. Musíme sa ale poponáhľať, lebo to vyzerá, že každú chvíľku príde búrka. Vrcholce hôr sú už zahalené v oblakoch.
Park Tiki je už otvorený, tak si kupujeme konečne vodu a dávame piknikový obed pri jednom zo stolíkov. Spoločnosť nám robia miestne sliepky a kohúty, ktoré celý čas čakajú pri nás na nejaké omrvinky.
Ananásové polia a prichádzajúca búrka
Cook’s Bay
Odtiaľto pokračujeme už na bicykloch po ceste Route de Ananas, ktorá spája dve zátoky. Krátky kúsok je ešte cesta nespevnená a stúpa do malého sedla, ale potom našťastie opäť pokračuje asfalt a my sa niekoľko kilometrov vezieme dole až k moru. Cook’s Bay je miestom, kde sa natáčal aj film Vzbura na lodi Bounty a veľmi sme sa na tento záliv tešili, ale nakoniec nás asi viac očaril Opunohu Bay, skadiaľ boli krajšie výhľady.
V Cook’s Bay sa zastavujeme na čerstvý kokos, ktorý bol pre nás ale veľkým sklamaním. Čakali sme čerstvý kokos z palmy ako sme dostávali na Zanzibare, Seychelách alebo niekde v Ázii a dostali sme kokos z chladničky aký si vieme kúpiť aj na Slovensku. Navyše ešte bol aj pokazený.
Cook’s Bay
Čo ale nevynecháme v tomto zálive je fabrika na výrobu miestnych rumov a džúsov - Rotui Juice Factory & Distillery, ktorá sa nachádza v dedinke Pihaena. Vyrábajú sa tu rôzne druhy džúsov, najmä ananásový, a takisto rôzne rumy. Továreň je možné navštíviť a spravia vám prehliadku toho, ako sa to tu vyrába. V obchodíku, ktorý tu je ponúkajú aj ochutnávku džúsov a rumov zadarmo. Nemusíte absolvovať prehliadku, stačí vojsť rovno do obchodíka. Ochutnáme teda niekoľko druhov ochutených rumov aj rôznych džúsov. Samozrejme všetky sa tu dajú aj kúpiť.
Špeciálny drink, ktorý tu tiež vyrábajú
Pláž Ta'ahiamanu
Našou poslednou zastávkou na dnešný deň je pláž Ta'ahiamanu, ktorá sa nachádza v Opunohu Bay. Je to jedna z najkrajších verejných pláží na ostrove. V zátoke síce kotví mnoho plachetníc a lodí, ale výhľady na okolité hory sú tu naozaj neskutočné. Keďže búrka prešla rýchlo a hneď sa aj vyčasilo, zvyšok poobedia už teda trávime len tu a večer sa vraciame na naše ubytovanie.
Pláž Ta'ahiamanu sa nám veľmi páčila
Pláž je takmer bez ľudí
Vyhliadka Magic Mountain
Ďalšia krásna vyhliadka, z ktorej sú perfektné pohľady na pobrežie je Magic Mountain. Náhodou sa túra na túto hora začína priamo pred naším ubytovaním, takže nasledujúci deň vyrážame práve sem. Chodník sa začína pred stánkom s ovocím a džúsmi, kde je potrebné zaplatiť 200 XPF na osobu. Túra na vrchol je krátka, ale zato poriadne strmá. Až na vrchol vedie asfaltka, pretože okrem peších turistov je Magic Mountain obľúbeným cieľom aj pre skupiny na štvorkolkách. Na vrchol vedú dve trasy, takže je možné si spraviť okruh. Z vrcholu sú skvelé výhľady a vidíme na jednej strane Opunohu Bay a na druhej pobrežie a koralový útes. Táto vyhliadka je veľmi obľúbená a ukázalo sa, veľmi výhodné prísť sem hneď ráno. Na vrchole sme úplne sami, ale cestou dole už stretávame množstvo ďalších turistov.
Výhľad z Magic Mountain na zátoku Opunohu
A na opačnú stranu pobrežia
Neskôr po túre sa opäť vraciame na pláž Hauru, kde práve miestny rybár čistí ryby a pri jeho nohách krúži asi desať rají a čakajú na zvyšky z rýb.
Ďalšou veľmi obľúbenou aktivitou na Moorei je plávanie s veľrybami. Francúzska Polynézia je jedno z mála miest na svete, kde je toto možné. My na tento výlet ideme na ostrove Tahiti, takže na Moorei ho vynechávame.
Posledný deň na Moorei nás čaká už len presun späť na letisko a odlet na ďalší ostrov – Huahine. Dneska je bežný pracovný deň, tak dúfame, že nejaký autobus pôjde. Zastávku máme priamo pred ubytovaním. Čakáme ale hodnú chvíľu a keď neprichádza, nakoniec voláme taxík, ktorý nás odváža až na letisko. Cestou si z okna užívame ešte posledné pohľady na Mooreu. Moorea nás veľmi očarila, má úžasnú atmosféru a už sme zvedaví, či ho tromfne ďalší ostrov - Huahine.
Palmy pri pláži Ta'ahiamanu